Komerční prezentace Aktual.: 23.05.2025 11:41

Washington/Londýn – Nahrávka z mateřské lodi zachytila ve zvuku okamžik, kdy se rozpadla ponorka Titan mířící k vraku Titaniku. Trup ponorky byl narušen už rok před katastrofou. Napsal to server britské vysílací společnosti BBC, která má exkluzivní přístup k vyšetřování americké pobřežní stráže (USCG) v rámci natáčení dokumentu o neštěstí. Ponorka Titan společnosti OceanGate Expeditions se pod tlakem okolní vody zhroutila dovnitř při plavbě k Titaniku 18. června 2023. Všech pět lidí na palubě okamžitě zahynulo.

Ponorka sestupovala k vraku zaoceánského parníku ležícímu v hloubce 3800 metrů na dně Atlantiku. Loď s ní ztratila kontakt po asi hodině a půl sestupu v hloubce zhruba 3300 metrů. Na palubě ponorky byli šéf společnosti OceanGate Stockton Rush, britský dobrodruh a podnikatel Hamish Harding, francouzský znalec Titaniku Paul-Henri Nargeolet a britský podnikatel s pákistánskými kořeny Shahzada Dawood se synem Sulemanem.

Na videonahrávce z lodi je v kritickém okamžiku slyšet z počítače používaného ke komunikaci s ponorkou zvuk imploze, jako kdyby někdo bouchl dveřmi. Rushova manželka, která řídila společnost OceanGate spolu s manželem, se ptá ostatních členů posádky: „Co to bylo za ránu?“ Chvíli poté posádka lodi dostane od ponorky textovou zprávu, že dále klesla, a domnívá se, že vše je v pořádku. Jenže zpráva je oproti zvuku zpožděná, musela tedy podle USCG být vyslána ještě před implozí a dorazila na palubu až poté, co byli všichni v ponorce již po smrti.

Dokument také odhaluje, že uhlíková vlákna, z nichž byla ponorka vyrobena, se začínala rozpadat už rok před osudným ponorem. Už dříve také odborníci a někteří bývalí zaměstnanci společnosti OceanGate varovali před designem ponorky. Jeden z nich ho popsal jako ohavný a uvedl, že katastrofa byla nevyhnutelná. Jiný zase uvedl, že potápění v ponorce se rovnalo ruské ruletě.

Ponorka nikdy neprošla nezávislými bezpečnostními testy a nezískala certifikaci k ponorům takového druhu. Největší obavy budil právě její trup tvořený uhlíkovými vlákny kombinovanými s pryskyřicí. Uhlíková vlákna jsou pro konstrukci hlubokomořských ponorek nezvyklým materiálem, protože pod tlakem jsou nespolehlivá a jejich vrstvy se mohou oddělovat. Jde o proces takzvané delaminace a o známý problém.

Podle pobřežní stráže k tomu došlo rok před katastrofou, při osmdesátém ponoru Titanu. Pasažéři tehdy slyšeli hlasitou ránu, když se ponorka vracela na hladinu. Uvedli, že jim Rush řekl, že zvuk způsobil posun ponorky v jejím rámu. Podle USCG ale údaje ze snímačů připevněných na ponorku ukázaly, že ránu způsobila právě delaminace.

„To byl začátek konce,“ uvedla Katie Williamsová z USCG. „Každý, kdo nastoupil na palubu Titanu po osmdesátém ponoru riskoval svůj život,“ dodala. Ponorka se pak před osudným dnem vydala pod hladinu ještě třikrát.

Pobřežní stráž by měla ještě letos zveřejnit konečnou zprávu z vyšetřování, které má zjistit, co se přesně stalo a předejít tomu, aby se podobná katastrofa opakovala. USCG objevila trosky ponorky 22. června ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od přídě Titaniku, který spočívá na mořském dně od svého ztroskotání v roce 1912.

Podíl.
Exit mobile version