Japonského rybáře Matašiči Oišiho zasáhl 1. března 1954 radioaktivní spad z nejsilnějšího výbuchu americké vodíkové bomby. Se silou 15 megatun trinitrotoluenu (TNT) byla nálož Bravo, kterou odpálili na atolu Bikini na Marshallových ostrovech, asi tisíckrát silnější než atomová bomba shozená na Hirošimu.
1:09

První test své vodíkové bomby provedli Američané na jednom z atolů Marschallových ostrovů v roce 1952. | Video: Asociated Press

Před sedmdesáti lety, v den, kdy Američané test provedli, se Oiši se svými 22 kolegy pohyboval asi 140 kilometrů od epicentra výbuchu na palubě rybářské lodi Šťastný drak. Lovili ve vodách Tichého oceánu tuňáky.

Velice silný účinek pumy, třikrát větší, než se čekalo, vedl k nejhoršímu radioaktivnímu zamoření, které USA způsobily. Příčinou vyššího účinku byla chyba, kterou udělali projektanti v laboratořích Los Alamos v USA.

Radioaktivní spad i ionizující záření zasáhly další rybářské lodě a stovky obyvatel atolů Rongelap, Rongerik či Utirik (vzdálených 150 až 450 kilometrů od epicentra). Radioaktivní spad pokryl i Šťastného draka. Šest měsíců po ozáření zemřel ve věku 40 let hlavní lodní radista Aikiči Kubojama.

Kvůli následným zdravotním potížím obdržela řada obyvatel Marshallových ostrovů kompenzaci od americké vlády. Spad zasáhl Austrálii, Indii, Japonsko a dokonce i USA a části Evropy. Ačkoli byli obyvatelé z okolí vystěhováni, v roce 1990, více než 30 let po skončení pokusů, kolegium amerických lékařů prohlásilo, že pokusné jaderné výbuchy v oblasti mají na svědomí 23 forem rakoviny a jiná onemocnění.

Sám Oiši po testu Castle Bravo trpěl rakovinou a mnoha dalšími nemocemi. I přesto se dožil 87 let. Zemřel na zápal plic v březnu 2021, napsal server The Japan Times. Mimo jiné působil také jako správce nadace provozující výstavní síň, kde je jeho zasažené plavidlo uchováváno a kde mohou lidé zhlédnout snímek s názvem „Den, kdy na západě vyšlo slunce“.

Castle Bravo byl do té doby nejničivější test jaderné zbraně. Stal se jedním ze 67 jaderných experimentů, které Spojené státy prováděly na Marshallových ostrovech v letech 1946-1958. Sověti ale Američany později výrazně překonali. Čtyřikrát silnější vodíková bomba Car měla v říjnu 1961 sílu asi 50-60 megatun TNT.

Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader lehkých izotopů vodíku. Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože, při němž se prvky štěpí, nikoliv slučují.

Jaderný úlet Putinovy elitní novinářky. Ať to řeší policie, navrhují šokovaní Rusové (článek k videu zde)

Jaderný úlet Putinovy elitní novinářky. Ať to řeší policie, navrhují šokovaní Rusové. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Margarita Simonjanová

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.