Komerční prezentace Aktual.: 10.07.2025 11:26

Londýn – Náctiletí si stále častěji dávají dobrovolně pauzy od používání mobilních telefonů a sociálních sítí, uvedl server The Guardian. Podle výzkumu společnosti GWI se takto chová téměř polovina náctiletých. Důvodem je snaha o ochranu duševního zdraví i osobní bezpečnosti.

Společnost GWI zabývající se průzkumem publika ve svém výzkumu uvedla, že počet dětí ve věku od 12 do 15 let, které si dávají pauzy od svých počítačů, telefonů a tabletů, vzrostl od roku 2022 o 18 procent a nyní má takové návyky až 40 procent náctiletých. Data získala díky anketě, které se zúčastnilo 20.000 mladých lidí v 18 různých zemích.

Podle expertů tak reagují na rostoucí obavy, že když tráví příliš času na sociálních sítích a internetu, může to pro ně být škodlivé. Děti se tak snaží samy kontrolovat, kolik času stráví před obrazovkou místo toho, aby se spoléhaly na své rodiče, že pro ně nastaví limity.

Podle Soni Livingstonové z Londýnské školy ekonomie a politických věd (LSE) se tato data shodují s výzkumem, který plánuje vydat. Uvedla, že děti a mladí lidé se snaží hledat různé alternativy, jak zvládat to, jak jejich online životy ovlivňují jejich duševní pohodu.

„Děti díky svým rodičům, médiím i vlastním zkušenostem pochopily, že příliš mnoho času na sociálních sítích pro ně není vždy to nejlepší. A tak hledají cesty, jak ochránit své duševní zdraví, aniž by se svého online života vzdaly úplně,“ doplnila Livingstonová.

Výzkum GWI uvedl také, že závislost na sociálních sítích se umístila mezi třemi největšími obavami rodičů o jejich děti ze seznamu, který zahrnoval klimatické změny, válku a náklady na bydlení.

 

Podíl.
Exit mobile version