V Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku nezvládnou momentálně nachystat volební místnost ani lidi, kteří by se jim věnovali. Podle starostky Miroslavy Rybárikové jsou zde zcela zahlceni problémy v souvislosti se záplavami, volební místnost je zaplněna humanitární pomocí.

Další obce na Jesenicku sice volební místnosti přesunuly do sucha, řeší však, kudy se tam lidé dostanou. Rozbouřená řeka jim totiž smetla mosty a rozdělila je na dvě půlky.

„Nemohu teď řešit volby, když potřebuji řešit jídlo, pití a vodovod. Ať se na mě zlobí, kdo chce, ať mě klidně zavřou, tohle není normální,“ řekla ve čtvrtek starostka Kobylé. O situaci mluvila s hejtmanem i se starosty. „Někteří říkají, že to nějak udělají. Já osobně to odmítám. Naše volební místnost, což je společenská místnost na obecním úřadě, funguje momentálně jako sklad, je zcela zaplněna potřebným zbožím a jiné prostory nemám. V kulturním domě se vaří, zázemí zde mají dobrovolníci, hasiči i vojáci, budou nám tam přespávat lidé,“ uvedla Rybáriková.

Obec se 400 obyvateli nemá k dispozici ani volební komisi. „Lidé mají zcela jiné starosti, někteří před vodou utekli a nejsou tady. Máme tady tolik práce, že nevíme, kam skočit. Paní, která nám zařizuje volby, momentálně rozdává lidem humanitární pomoc. Nemáme lidi ani síly, kdo by na tom pracoval. Uklízíme, zásobujeme lidi, staráme se o dobrovolníky, pomáháme zdejším důchodcům. Nerozumím tomu, co v takové situaci bránilo volby o měsíc posunout. Je to velký kopanec těm lidem v nouzi,“ doplnila starostka s tím, že momentálně potřebují hlavně řešit jídlo, pití a vodovod.

Jiné obce zase mají problém se zajištěním cesty do volebních místností, rozbouřené toky je totiž rozdělily na dvě půlky a strhly přitom veškeré přístupové mosty. „Stále nám chybí mostky přes tu naší říčku Vidnavku. Doufáme, že se podaří ve spolupráci s armádou jeden nebo dva mosty uprostřed obce zbudovat, ať se dostaneme z jedné strany na druhou,“ řekl ve čtvrtek starosta Velké Kraše Jiří Vodička.

Obec musela volební místnost přesunout, původní byla v zaplavené mateřské školce. „Budeme se snažit to přesunout na obecní úřad. Jak ty volby ale dopadnou, jak se dostanou lidé z jednoho břehu na druhý, to odpovědět nedokážu. Kdyby to tady někdo viděl, tak pochopí, že občané mají úplně jiné starosti než pořádání anebo konání nějakých voleb,“ doplnil starosta. Spojnicí s protějším břehem je pouze lávka. „Nemůžete ale říci lidem, aby šli volit po lávce, která je na vlastní nebezpečí,“ dodal starosta. V Písečné už zvládli zprovoznit sítě, ve volební místnosti, která zůstala v suchu, by měla jít i elektřina. „Nějak to zorganizujeme, komu uplavaly volební lístky, budou ve volební místnosti. Ale upřímně, kdo má tu náladu?“ řekla ve čtvrtek místostarostka Dana Brašíková.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN a Piráti) ve čtvrtek uvedl, že kvůli následkům ničivých záplav bude v kraji zkomplikována organizace voleb zhruba ve dvou desítkách obcí. Stát i kraj jim nabídl pomoc.

Vláda v pondělí rozhodla o tom, že krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Kabinet je přesvědčený o tom, že je schopný zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu k úvahám o odkladu voleb řekl, že pro takový krok by musel být vyhlášen nouzový stav na území celé republiky. „Pro což nebyly splněny podmínky ani nebyly vznášeny požadavky na něco takového,“ uvedl. Nouzový stav byl podle něj předpokladem pro to, aby bylo možné začít v Poslanecké sněmovně a Senátu ve zrychlené proceduře schvalovat zákon o odkladu voleb. „Měli bychom na to dva a půl dne, něco takového je stěží představitelného,“ řekl premiér.

Zárybnická: Je alarmující, jak část médií informovala o povodních. Zneužila situace

Spotlight News: Alena Zárybnická | Video: Ivan Štibrányi, Tým Spotlight

Podíl.