
Aktual.: 8.04.2025 11:37
Praha – Na většině území České republiky bude v noci na středu opět mrznout. S výjimkou západních Čech teplota klesne na jeden až pět stupňů pod nulu a v ohrožení jsou zejména kvetoucí ovocné stromy, vyplývá z dnešních informací Českého hydrometeorologického ústavu. Podle webu Agrorisk hrozí na celé Moravě a ve východní polovině Čech střední riziko mrazů, přičemž na jihu Moravy by mohly ranní mrazy poškodit zejména kvetoucí meruňky a broskvoně.
Upozornění ČHMÚ před mrazem platí od půlnoci do středečních 07:00 pro všechny kraje kromě Plzeňského a Karlovarského a severozápadní části Středočeského kraje a západní poloviny Ústeckého kraje. Pro zmírnění následků mrazu meteorologové doporučují chránit kvetoucí stromy přípravky proti promrznutí, rosením v brzkých ranních hodinách nebo zakuřováním prostřednictvím spalování vlhkého rostlinného odpadu v jejich blízkosti.
Ranní mrazíky z uplynulých dnů ovocnářům zatím udělaly na kvetoucích stromech jen lokální škody. Pro stromy je totiž klíčová nejen teplota, ale také délka trvání mrazu, vlhkost či vítr. Podle sadařů je ale na přesnější hodnocení škod ještě brzy. Navíc mrazy hrozí až do poloviny května.
Po středě se má sice začít oteplovat a riziko ranních mrazů pomine, předpovědní modely však vidí nejdále deset dnů dopředu. Například loni mrazy poničily plošně většinu úrody až na konci dubna.
Ranní mrazy mohou ve středu ráno poškodit na jižní Moravě ovoce, varuje Agrorisk
Ovocné stromy na jižní Moravě by mohly ve středu ráno poškodit mrazy, protože teploty mohou stejně jako v neděli spadnout pod nulu. Podle webu <a href=“https://www.agrorisk.cz/“>Agrorisk</a> hrozí střední riziko mrazů na celé Moravě a také zhruba ve východní polovině Čech. Na jižní Moravě jsou meruňky či broskvoně v plném květu, některé už odkvétají a začínají se tvořit plůdky, které jsou na mráz ještě náchylnější než květy. Nedělní ráno podle ohlasu pěstitelů nebylo nijak kritické a stromy podle prvotních odhadů přežily bez podstatnějších škod.
Klíčová je pro stromy teplota, ale také délka trvání mrazu, vlhkost či vítr. Při porovnání předpovědí podle různých modelů na Windy.com se ranní středeční teploty mohou dostat nejníže k minus dvěma stupňům Celsia na Břeclavsku, některé modely jsou mírnější a předpovědi se pohybují na nule či jednom stupni nad nulou.
Nejohroženější jsou meruňky a broskvoně, třešně většinou ještě nejsou v plném květu. Ještě později budou vykvétat slivoně, jabloně či hrušně. Květy jsou na mráz náchylnější, čím jsou rozkvetlejší.
Jarní mrazy přicházejí ve druhé polovině března či v dubnu, ojediněle i v první polovině května, prakticky každý rok. S postupující klimatickou změnou, kvůli níž jsou zimy teplejší a nástup jara časnější, jsou tyto mrazy větší hrozbou než v minulosti. Doba, kdy mohou ovocné stromy poškodit, je delší než dříve. A nejvíce to dopadá na meruňky a broskvoně, které rozkvétají nejdříve. Extrémem byly dva předchozí roky. Loni kvetly první meruňky v závěru února. Letos sice vykvetly později, zhruba okolo 25. března, stále je to dříve, než je průměr za posledních 60 let.
Po středě se má začít oteplovat a riziko ranních mrazů pomine. Předpovědní modely však vidí nejdále deset dnů dopředu. Například loni mrazy poničily plošně většinu úrody až na konci dubna.