Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
Společnost Delair vyrábějící drony v nenápadném závodě nedaleko Toulouse téměř zcela přeorientovala svoji produkci na válečné účely. Její drony měly původně chránit energetickou infrastrukturu a bezpečnost železnic. Od roku 2016 je ale už má ve své výzbroji ukrajinská armáda.
Na Ukrajinu šlo v loňském roce odtud i padesát dronů DT 26, které slouží ke zkoumání pozic ruských jednotek a mají dolet třicet kilometrů. Ukrajinská armáda má největší zájem o průzkumné drony, ale vyrábějí tu i ty sebevražedné.
„Vybrala nás vláda, abychom vyvinuli první dálkově ovládaný francouzský dron schopný nést munici,“ uvedl vedoucí vývoje a bezpečnosti Vincent. Společnost má přes sto zaměstnanců, podle typu dronů jich za měsíc vyrobí deset až patnáct s jasně definovanými vlastnostmi. „Je to neviditelný dron, který může letět co nejdál a nést co největší nálož výbušnin,“ podotkl vedoucí výroby Luc.
Delair je jednou z prvních společnosti ve Francii, která začala dodávat drony na Ukrajinu, v únoru tohoto roku si přijel závod osobně prohlédnout francouzský ministr obrany Sebastian Lecornu. S požadavkem na výrazné navýšení výroby – s cílem dodat jich na Ukrajinu co nejvíce. Přesný počet ale nezveřejňují.
„To jsou tajné informace a nemůžeme publikovat přesná čísla. Ale připravujeme se na to, abych byli schopni dodat tolik, kolik si objednali naši klienti,“ uvedl ředitel komunikace Stephane. Společnost nevylučuje, že se může brzy spojit se silným partnerem z jiné země.
„Příští etapa našeho rozvoje by měla mít evropskou dimenzi, a to už pro léta 2025–2026,“ dodal Stephane. S rozšířením výroby už teď vznikají další dvě pobočky na francouzském území.