Každoroční tchajwanské vojenské cvičení je letos nejdelší a nejrozsáhlejší ve své historii. Součástí desetidenních manévrů, které mají prověřit obranu před čínskou invazí, jsou simulované útoky na vojenské velení a infrastrukturu. Účastní se ho 22 tisíc záložníků a armáda během něj vyzkouší vyspělé americké zbrojní systémy i postupy inspirované ukrajinskou obranou proti Rusku.

Chan Kchuang – Sláva Chanů – je vojenské cvičení s cílem připravit Tchaj-wan na invazi z pevniny. Začalo simulovanými útoky na vlastní velení. Armáda testuje, jak ho decentralizovat, když se přeruší komunikace.

„Jde také o strategickou komunikaci. Občanům ukazujeme schopnosti a odhodlání naší armády, a protistraně říkáme, že budeme naši zemi bránit,“ míní Tung Čih-šing z tchajwanského ministerstva obrany.

Bezpečnostní experti předpokládají, že vojenské invazi by předcházely kybernetické útoky a dezinformační kampaň. „Tchaj-wan je geograficky izolovaný ostrov, takže musíme být připraveni na nepředvídané události v extrémních situacích, například abychom udrželi komunikaci se světem v případě nejhoršího scénáře,“ přiblížil odborník na kybernetickou bezpečnost Charles Li.

Během deseti dnů se do cvičení zapojí pozemní jednotky, námořnictvo a letectvo. „I když název Chan Kchuang má historickou souvislost s první vládou Tchaj-wanu a dobýváním čínské pevniny, zaměřuje se výhradně na obranu,“ přiblížila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Peking jaderné zbraně nepoužije, míní Lomová

Sinoložka z Univerzity Karlovy Olga Lomová připomněla, že připojení Tchaj-wanu k Číně je jejím státním programem. V její ústavě se píše, že ostrov je součástí jejího území. „Si Ťin-pching kdysi prohlásil, že do roku 2027 bude Tchaj-wan připojen,“ dodala akademička.

Lomová připustila, že Čína má výborně vyzbrojenou armádu, ale získání ostrova by pro ni nebylo snadným úkolem. Navíc vyloučila, že by Peking v daném případě použil jaderné zbraně.

Americká technika, ukrajinské odhodlání

V rámci cvičení budou poprvé Tchaj-wanem vyzkoušeny americké raketové systémy HIMARS. Odráží to rostoucí naléhavost – tlak Pekingu se stupňuje. I teď ostrov hlásí vysokou aktivitu čínských lodí a letadel překračujících dělící linii v úžině.

„Čínská opozice vůči vojenským vazbám mezi USA a Tchaj-wanem je pevná. Pokusy Demokratické pokrokové strany usilovat o nezávislost silou nebo s podporou zvnějšku nebudou nikdy úspěšné,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

K nácviku patří koordinace mezi vojenskými a civilními agenturami, aby se v případě blokády zajistilo zásobování a doprava. Přípravě civilistů se věnuje zvýšená pozornost, sami Tchajwanci přiznávají, že co do bojového ducha a ochoty nasazovat životy mají rezervy.

„Na Ukrajině se inspirujeme odvahou a odhodláním obyčejných Ukrajinců bránit svůj domov a pokračovat v odporu,“ sdělil třeba bývalý příslušník tchajwanských speciálních sil a předseda organizace civilní obrany Forward Alliance Enoch Wu.

Podíl.