
Reportéři Aktuálně.cz Matyáš Zrno a Petr Židek potkali Viktorii, Oksanu a Maju v podchodu jednoho kyjevského činžáku, kde pletly maskovací sítě pro vojáky. Oksana se tím zabývá už od roku 2014, ostatní se přidaly po ruské invazi v únoru 2022. Každý den se k nim připojuje zhruba dvacet dalších žen, některé na chvíli, jiné na několik hodin. Celkem už upletly přes 1200 maskovacích sítí.
Jak se pletou maskovací sítě na frontu. Reportéři Aktuálně si to vyzkoušeli v Kyjevě. | Video: Petr Židek, Matyáš Zrno
Trojice Ukrajinek patří k organizaci Javorina. Ta sdružuje ženy, které splétají sítě po celé zemi. Jde o ukázku části obrovské pomoci, která zezdola, od obyčejných lidí, míří k vojákům na frontu.
Ukrajinci jsou tradičně zvyklí nespoléhat se na stát. Především v prvním období války si zajišťovali kromě zbraní skoro vše sami – uniformy, neprůstřelné vesty, auta, generátory, lékárničky, potraviny, drony.
I když se situace zlepšila, stále platí, že dobrovolnické skupiny často dokážou dodat potřebné vybavení dokonce za několik dnů, zatímco pomoc od státu může zpožďovat byrokracie.
Vojáci si už zvykli, že pokud něco potřebují, natočí video, kde vysvětlí, z jaké jsou jednotky a co a proč potřebují. Pokud se jedná o jednotku z jedné oblasti, obvykle jim pomáhají jejich rodáci.
Známé jednotky jako Azov nebo 3. úderná brigáda mají vlastní nadace. Jinde třeba tvoří jádro jednotky parta kamarádů ze stejného sportovního klubu – jako třeba dronový oddíl Ragbisti, který dostal auto od spřátelených ragbistů v Polsku.
Dobrovolníci nepomáhají jen materiálně, ale organizují i evakuace zraněných, poskytují první pomoc a zajišťují zdravotnický výcvik. Do pomoci se nějakým způsobem zapojilo od počátku války 63 procent Ukrajinců, šest procent to dělá trvale. Nejvyšší míra dobrovolnické aktivity je v západních oblastech Ukrajiny.
„Strach si bere vše.“ Ukrajinec popsal, jak se bojuje v zákopech tváří v tvář Rusům (celý článek s videem zde)
Hlasy fronty – ukrajinský voják Ruslan | Video: Matyáš Zrno, Petr Židek