Aktualizace: 1.02.2024 10:52

Praha – Na silnicích v Česku v lednu zemřelo 42 lidí, o dva více než před rokem, ukazují aktualizovaná předběžná policejní čísla. Tragickou statistiku zhoršilo sedm obětí dopravních nehod ze středy 24. ledna, což byl za jediný den nejvyšší počet za poslední čtyři roky. Výrazně ale meziročně ubylo těžce zraněných, za leden jich policie podle údajů na svém webu eviduje 65.

Předběžná čísla ze středy navýšilo v poslední lednový den úmrtí pětatřicetiletého řidiče, který odpoledne v Brně-Žebětíně vyjel ze silnice a narazil do stromu. Zemřel na místě nehody, řekl dnes ČTK jihomoravský policejní mluvčí David Chaloupka. Příčinu nehody policisté zjišťují.

V nejtragičtější lednový den se stalo pět smrtelných nehod. Čtyři z nich si vyžádaly po jednom úmrtí a při páté zahynuli 24. ledna večer na dálnici D1 u Brna tři lidé. Při havárii se tehdy na 208. kilometru D1 srazila dodávka a kamion a v dodávce zemřeli podle policie tři cizinci. Jednou z tragických nehod 24. ledna byla srážka nákladního auta s vlakem na železničním přejezdu u Dolní Lutyně na Karvinsku. Srážku nepřežil strojvedoucí a 19 lidí ve vlaku bylo zraněno.

Sedm obětí nehod za 24. leden představuje nejen nejtragičtější den letošního ledna, ale je to nejvyšší množství mrtvých při haváriích za jeden den od roku 2019. Více obětí za den bylo naposledy 11. listopadu 2019, kdy zahynulo osm lidí. V loňském roce bylo maximem za jeden den pět mrtvých při dopravních nehodách.

Havárie se třemi oběťmi se na začátku letošního roku stala také 12. ledna na silnici mezi Hazlovem a Aší na Chebsku. Při nárazu osobního auta do stromu tehdy zemřel na místě řidič a zraněním následně podlehli také dva jeho spolucestující.

Těžce zraněných při dopravních nehodách v Česku ale v lednu proti loňsku ubylo o víc než třetinu na 65. Loni v lednu s těžkým zraněním skončilo 108 lidí. Nejčastějšími příčinami nehod byly v letošním lednu podle policie jako obvykle nepřizpůsobení jízdy okolnostem a nepřiměřená rychlost.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.