
Komerční prezentace Aktual.: 9.07.2025 09:50
Praha – Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude i dnes trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem 50 milimetrů. Situace na řekách ale zůstane klidná a povodňové stavy už nehrozí. Na síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Okolo 09:00 proto zrušil dosavadní výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
Na severní Moravě a ve Slezsku spadla do dnešního rána jen polovina očekávaných srážek. „Vzhledem k dosud nižším spadlým srážkovým úhrnům (35 až 55 milimetrů), než které byly očekávány, a k velmi nízké nasycenosti území byla hydrologická odezva na tocích zasažených srážkami minimální a bez dosažení stupňů povodňové aktivity,“ konstatovali meteorologové.
Během dneška ještě naprší na severovýchodě Česka většinou do 40 milimetrů vody, v Beskydech ještě víc. „Jen v případě vyšších úhrnů by na menších tocích mohlo ojediněle dojít k překročení prvního povodňového stupně,“ dodal ČHMÚ.
Původní prognózy očekávaly, že během úterý a dneška spadne v oblasti Jeseníků až 130 milimetrů, v Beskydech kolem 180 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční. Kvůli očekávaným extrémním povodním se v úterý ráno preventivně sešla Ústřední povodňová komise, v pohotovosti byly i povodňové komise v zasažených oblastech, složky integrovaného záchranného systému nebo vodohospodáři.
Hasiči informovali, že zůstávají v pohotovosti a monitorují situaci zejména v oblastech, pro které byla výstraha vyhlášena. „Případné lokální zhoršení situace tak budeme schopni ihned řešit. Děkujeme všem za zodpovědný přístup a spolupráci,“ doplnili.
Původní předpovědi a výstrahy se nenaplnily kvůli poloze frontálního rozhraní, uvedl dnes ČHMÚ. Množství a intenzitu srážkových úhrnů podle ústavu nadhodnotila většina regionálních i globálních modelů.
„Atmosféra je složitý systém a někdy se to projeví na schopnosti přesně předpovídat více, jindy méně. Tentokrát se jádro srážek oproti předpovědi posunulo o asi 40 kilometrů k východu, naplnila se ale jiná předpověď – konkrétně, že suchá krajina pojme prvních 60 až 100 milimetrů srážek bez vzniku významného odtoku,“ vysvětlili pracovníci ČHMÚ, proč se jejich výstraha nakonec nenaplnila.
Meteorologové vždy pečlivě zvažují, kdy výstrahu vydat. Může se stát, že výstrahu nevydají, ale nebezpečný jev se vyskytne, nebo výstrahu vydají, ale nic se nestane. „Nesprávný alarm nesmí nastávat příliš často, aby lidé neztratili důvěru ve výstražný systém,“ upozornili. Obecně je však podle nich nebezpečnější situace, kdy nebezpečná situace přichází bez varování.
Tentokrát předpovědi srážky směřovaly do oblastí v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, které katastrofálně postihly ničivé záplavy loni v září. Proto jsou v podobné situaci zranitelnější, dodal ČHMÚ. V Jeseníkách tehdy celkový úhrn srážek dosáhl 500 litrů vody na metr čtvereční.