Aktual.: 15.10.2024 11:21

Praha – Na střechu střední části Průmyslového paláce na Výstavišti v pražském Bubenči dnes dělníci vrátili opravenou 26 tun těžkou konstrukci hodinové věže. Přivaří ji k budově a poté na ni začnou vracet zdobné prvky včetně hodin. Část prací stihnou do konce letoška, zbytek dodělají v příštím roce. Novinářům to dnes řekli pražský radní Adam Zábranský (Piráti) a David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která vede konsorcium firem opravujících palác. Náklady zřejmě přesáhnou tři miliardy korun. Část paláce vyhořela 16. října 2008. Oprava začala v únoru 2022 a původně měla skončit v roce 2025, avšak komplikace opravy prodlouží do roku 2026.

„Věž byla kompletně opravena, její poškozené nohy byly vyměněny, udělány znovu. Dlouhodobě byla vystavena povětrnostním podmínkám. Jak na jejích nohách, tak vyhlídkové plošině byla obrovská míra koroze, proto se rozhodlo, že se tyto části udělají v replice,“ řekl Čech.

Oprava věže trvala asi dva a půl roku. Nejdříve dělníci odstranili všechny prvky. Konstrukci očistili pískováním, zesílili, opravili a nakonec nově natřeli. Původní konstrukce byla nýtovaná, na nově vyrobených částech jsou nýty pouze přidělány. Vyrobena byla část nového pasířského oplechování a zbylé části byly restaurovány. Podle historické předlohy vznikly nové ciferníky hodin.

Poté, co dělníci připevní konstrukci na zbývající ocelovou část, přibudou na věži vitráže, profilované pasířské oplechování, ciferníky. Stavbaři na místo vrátí hodinový stroj, dřevěné podlahy a na vrchol věže přibude kopie svatováclavské koruny. Na té nyní odborníci dokončují pozlacení.

Při dostavbě a opravě paláce dělníci dokončují konstrukce vyhořelého křídla navazující na původní střední část. „Následně dokončíme poslední vazbu ocelové konstrukce a dokompletujeme střechu, takže do konce roku bychom měli mít hotovou střechu. Pracujeme hodně v suterénu, kde probíhají instalace strojoven a budeme montovat do konce roku ještě venkovní okna,“ řekl Čech.

Do střední haly odborníci vrátili část malovaných prken, třetinu vitráží, pod střechu plechové pasířské prvky nebo obnovili řadu štukových prvků na fasádě. Restaurátoři nyní dodělávají také kopii erbu s českým zemským znakem, který se vrátí na průčelí paláce. „Přes zimu se udělá malba a na jaře jej budeme instalovat,“ řekl Čech.

Oprava měla původně skončit v příštím roce. „Po odkrytí základů, podlah a podhledů pravého křídla se ukázalo, že reálný technický stav si vyžaduje rozsáhlejší opravy, než bylo možné před zahájením projektu předpokládat. Realistický termín dokončení je červen 2026,“ řekl Zábranský. Náklady postupně město a dodavatel dopočítávají, podle radního je pravděpodobné, že přesáhnou tři miliardy korun.

Palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická vláda rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Podíl.