Aktualizace: 22.02.2024 12:48

Ostrava – Tisíce lidí se dnes sešly před hutním podnikem Liberty Ostrava na protestním mítinku za zachování výroby, který začal čtvrt hodiny po poledni. Firma má dluhy, zaměstnanci jsou dva měsíce doma. Moderátor akce v souvislosti s tím provolává „Dva měsíce bez práce, to už není legrace“ a někteří přítomní se k němu přidávají. Na transparentech, které mají s sebou, lze podle zpravodaje ČTK číst i hesla jako „Nejsme v huti pro legraci, chceme dělat svoji práci“, „Kupme zpátky elektrárnu, zachráníme svou továrnu“ nebo „Ocelárnu zestátnit, práci lidem navrátit“.

K účasti na protestu odboráři vyzvali nejen všechny zaměstnance huti a jejího dodavatele energií Tameh Czech, ale i pracovníky všech ostatních dodavatelských firem a veřejnost. Podle praporů nad hlavami přítomných jsou na místě i lidé z další odborů, např. odborového svazu Dosia při ostravském dopravním podniku. Zpravodaj ČTK od přítomných slyšel, že akci museli přijít podpořit, protože podle nich nejde jen o místní ocelářství, ale o ocelářství celé Evropy.

Přes 6000 zaměstnanců Liberty Ostrava i Tamehu je přesně dva měsíce doma. Většina provozů v podniku stojí, protože huť je bez energií. Tameh skončil v úpadku a jejich dodávky vypnul. Úpadek zdůvodnil tím, že mu huť neplatila a dluží mu zhruba dvě miliardy korun. Liberty má delší dobu problém platit i dalším dodavatelům. Zaměstnanci huti nepracují, nicméně pobírají plný plat. Odborový předák Petr Slanina už dřív řekl, že nálada mezi lidmi ale rozhodně není optimistická.

Na mítinku mají vystoupit odboroví předáci z huti i celostátních organizací a jejich kolegové ze zahraničí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.