Studio ČT24: Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)
Na pomezí Moravy a Dyje vznikne chráněná krajinná oblast Soutok, rozhodla vláda. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Ministerstvo pro místní rozvoj také vytvoří akční plán pro předcházení rizikům, která jsou spojená se stavbou jaderných bloků v Dukovanech.
O založení CHKO Soutok informoval ve středu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo biosférické rezervace Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí chce vyhlášením v pořadí 27. chráněné krajinné oblasti zajistit vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun.
Návrh nařízení však vyvolal kritiku některých místních obyvatel, oblast zasáhne do území dvaceti obcí. Připomínky vznesli vlastníci pozemků, kteří se obávají omezení hospodářské činnosti a procesních komplikací. Několik z nich podalo žaloby, avšak soud dosud rozhodl pouze o tom, že vyhlášení CHKO nelze předběžně pozastavit.
„Reakce jsou smíšené,“ popisuje redaktorka ČT Veronika Tupá. „Petici za záchranu moravské Amazonie, jak se tomuto místu někdy přezdívá, podepsalo přes třináct tisíc lidí. Ale po tom, co ministerstvo představilo záměr vyhlásit CHKO, se objevila kritika od části místních. Podle nich je dosavadní ochrana dostatečná a obávají se, že nová omezení zasáhnou do jejich hospodářské činnosti,“ doplnila.
Události: Soutok Moravy a Dyje jako CHKO (zdroj: ČT24)
Rozhodnutí vlády naopak přivítal hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) i ekologové. „Tento krok vnímám jako správný. Vím, že v té lokalitě jsou někteří lidé či spolky, které se toho kroku obávají, ale myslím, že čas ukáže, že pro fungování lidí v tom regionu to nebude nijak negativní,“ uvedl Grolich.
Zřízení CHKO Soutok by mělo mimo jiné sjednotit správu území pod Agenturu ochrany přírody a krajiny, která zajistí péči o regionální biotopy, vodní režim a lužní lesy. Jednorázové náklady spojené se zřízením správy CHKO, včetně investic do vybavení a označení hranic, dosahují 5,2 milionu korun. Podle Hladíka by mělo vyhlášení oblasti rovněž zvýšit turistickou atraktivitu regionu. Studie Univerzity Karlovy odhaduje, že roční návštěvnost by mohla stoupnout o 48 procent, což by regionu přineslo navýšení HDP o více než 29 milionů korun ročně.
Lokalita je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. V roce 2018 tam byl popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský.
Plán pro předcházení rizikům v Dukovanech
Vláda ve středu také rozhodla o tom, že ministerstvo pro místní rozvoj vypracuje do konce června akční plán pro předcházení rizikům, která jsou spojená se stavbou nových jaderných bloků v Dukovanech. K rozhodnutí došlo v návaznosti na socioekonomickou studii, která hodnotí dopady výstavby nových bloků. Studie předpokládá zvýšené daňové příjmy pro obce i podporu místní ekonomiky, ale také negativa jako zvýšená dopravní zátěž, nebo rizika spojená s příchodem zhruba deset tisíc nových obyvatel do regionu, uvedl po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS).
Pro nově příchozí obyvatele může chybět až tři tisíce bytů a také kapacity lékařů. Předpokládá se také nárůst automobilové dopravy v regionu, nutnost rozvoje místní autobusové dopravy a modernizace silniční sítě kolem Dukovan.
„Ministerstvo pro místí rozvoj předloží akční plán pro řešení územních dopadů. Vytvoří se jednotné informační místo pro všechny dotčené strany, bude připraven systém pro včasné řešení případných negativních dopadů na obce a kraje,“ uvedl Fiala. Vláda podle něj nepodceňuje rizika spojená se stavbou nových bloků a chce jim předcházet.
Další projednané body jednání
Kabinet dále vzal na vědomí návrh na jmenování fyzika Radomíra Pánka novým předsedou Akademie věd ČR (AV ČR), uvedl premiér Fiala. V prosinci Pánka zvolil akademický sněm instituce. V čele instituce končí Eva Zažímalová, jež po dvou čtyřletých funkčních obdobích už nemohla kandidovat.
Na programu kabinetu byla i novela, podle které bude ochranu původu potravinářského i nepotravinářského zboží nově zajišťovat pouze Evropská unie. Vláda novelu ve středu schválila, vyplývá z výsledků jednání kabinetu. Dosud měly české výrobky také ochranu na národní úrovni, a to prostřednictvím zápisu v rejstříku Úřadu průmyslového vlastnictví.
Vláda také probrala pirátskou novelu o Nejvyšším kontrolním úřadu, která má jeho pravomoci rozšířit o dozor nad hospodařením České televize a Českého rozhlasu. Kabinet se k novele postavil negativně.
Vláda dále rozhodla, že pracovníci budou mít přestávku nejpozději hodinu před koncem směny. Bezpečnostní přestávky upravuje novela nařízení o ochraně zdraví při práci, kterou kabinet schválil. Úprava mění na žádost hygienických stanic také podmínky pro osvětlení pracovišť. Do české legislativy zapracovává i evropskou směrnici, která se týká ochrany před biologickými činiteli, nově mají být sledované také v laboratořích a v prostorech pro pokusná zvířata.