Události v regionech: Přemnožení komáři v Pomoraví (zdroj: ČT24)

Biologové monitorují vývoj populace komárů na Olomoucku. Jejich aktivita se zvýšila nejen v důsledku zaplavených luk a polí po povodních, ale také z důvodu teplého podzimního počasí.

Zvýšená hladina toků, stojatá voda na polích a teplé podzimní počasí, to jsou podle biologů hlavní důvody vyššího výskytu komárů na Olomoucku.

„Jakmile dojde k zaplavení vajíček komárů, tak se vylíhnou. Vzhledem k tomu, že byla dostatečná teplota, vylíhli se skoro všichni, stihli dokončit vývoj a vylétnout. Dokonce jsou ještě teď schopni obtěžovat občany,“ poznamenal biolog Krajské hygienické stanice Libor Mazánek.

V porovnání s předešlými lety jsou komáři v říjnu nezvyklý jev. Jejich aktivita by s příchodem chladného počasí ale měla postupně slábnout. „Takhle pozdní výskyt kalamitních komárů jsme na hygieně od dob, co máme záznamy, tedy od roku 1950, nezaznamenali,“ poznamenal Mazánek.

Například v Haňovicích u Litovle se komáři objevili napříč obcí, kudy protéká místní říčka Loučka, v polovině října. Místní jsou ale na ně zvyklí.

Obce získaly dotaci na dron na postřiky

Komáři dlouhodobě obce v okolí Litovelského Pomoraví tíží. Letos proto založily výbor, jehož cílem je komářím kalamitám předcházet a regulovat jejich výskyt.

„Za tímto účelem jsme letos podali žádost o dotace z Olomouckého kraje, která byla úspěšná. Získali jsme peníze na nákup nového velkého dronu, který bude postřikovat tůně v lesích,“ řekl starosta Haňovic Arnošt Vogel (KDU-ČSL). Díky sledování stavu komárů a manuálním postřikům se obcím daří jejich počty postupně snižovat.

Podíl.