Aktual.: 4.12.2024 11:50
Praha – Na nákup pražského bytu o 70 metrech čtverečních v novostavbě je v letošním čtvrtém čtvrtletí třeba 14,7 ročních průměrných hrubých mezd. To je o pět ročních mezd více, než kupci potřebovali před deseti lety. V mezičtvrtletním a meziročním srovnání je to nepatrně méně. Důvodem zlepšení je vyšší růst mezd oproti cenám bytů, i přesto je ale dostupnost nového bydlení v Praze stále nejhorší ze všech středoevropských metropolí. Vyplývá to z indexu dostupného bydlení rezidenčního developera Central Group, který zástupci společnosti představili na tiskové konferenci.
Central Group i další čeští developeři dlouhodobě upozorňují na to, že dostupnost bydlení snižuje rostoucí poptávka v kombinaci s nedostatečnou výstavbou nových bytů. Za první tři letošní čtvrtletí se v metropoli prodalo 5350 bytů, což je dvojnásobek toho, co se v Praze prodalo za stejné období loňského roku. Společnost očekává, že za celý letošní rok se se prodá 7000 bytů v novostavbách, tedy podobně jako v dosud rekordním roce 2021. Ceny a nájmy nových bytů pak meziročně vzrostly o sedm procent. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí zhruba 160.720 korun, ve starších bytech pak 132.604 Kč.
Investoři v Praze připravují výstavbu více než 146.000 nových bytů, tedy meziročně o 3000 více. Povolení k výstavbě letos od ledna do září podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dostalo v hlavním městě 5270 bytů. Podle Central Group, ale i dalších developerů nebo například Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) je potřeba v metropoli schvalovat výstavbu alespoň 10.000 nových bytů. „V poslední době bylo na trh uvedeno velké množství projektů, ani to ale nestačí,“ dodal Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.
Central Group pracuje s daty, že aktuální průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 63.820 Kč a cena průměrného nového bytu o 70 metrech čtverečních v hlavním městě 11.250.407 Kč. Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska. Podle dat ČSÚ byla ve třetím čtvrtletí v Praze průměrná hrubá mzda 55.854 Kč, zhruba tedy o 8000 korun méně, než s jakou částkou pracuje index developerské společnosti. Za těchto podmínek by tak počet mezd na pořízení průměrného bytu v pražské novostavbě bylo třeba necelých 17 ročních hrubých mezd.
ČR patří mezi země s nejnižší finanční dostupností vlastnického i nájemního bydlení také podle Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podle té drahé bydlení omezuje kupní sílu obyvatel a přesun lidí za prací. Potenciálně ale také může lidi odrazovat od zakládání rodin a vést ke snižování porodnosti. Dostupnost bydlení by zlepšilo zjednodušení například povolování staveb, navýšení investiční podpory výstavby a rekonstrukcí bytů o miliardy korun či změna podmínek čerpání některých sociálních dávek.