Komerční prezentace Aktual.: 17.11.2024 19:44

Praha – Na Koncert pro budoucnost, kterým tradičně vyvrcholí oslavy 17. listopadu, dnes promluvili také zástupci slovenské kultury. Bývalá ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá a bývalý ředitel Slovenského národního divadla Matej Drlička, varovali před nárůstem krajní pravice a populistického nacionalismu. Na akci konanou v dolní části Václavského náměstí v Praze podle pořadatelů dorazily desítky tisíc lidí.

„Moc bych si přál, abych tady mohl říct, že Slovensko je země, která se v uplynulých pětatřiceti letech poučila ze svých chyb, že je to země, jejíž občané si váží odkazu sametové revoluce, ale bohužel by to nebyla úplně pravda,“ uvedl Drlička. „Slovenská kultura je od září tohoto roku ve stávce, více než 4000 lidí z více než čtyř set institucí každý den čelí neodborným zásahům do chodu svých institucí, urážkám a lžím ze strany politiků. To se bohužel neděje jen na Slovensku, Nárůst krajní pravice a populistického nacionalismu vidíme napříč celou Evropou,“ dodal.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala ředitele Slovenského národního divadla Drličku kvůli údajným manažerským selháním a ztrátě důvěry. Následně odvolala i šéfku Slovenské národní galerie Kusou. Slovenské ministerstvo kultury kritizovalo kromě jiného její manažerská rozhodnutí.

Vedle více než desítky řečníků vystoupili mimo jiné Ivan Hlas Trio, Radůza nebo kapely Bert & Friends, The Valentines či slovenští Korben Dallas. Videopozdrav si připravila Marta Kubišová. „Pro mě je to pocta, a zvláště, když akci pořadatelé nazvali Koncert pro budoucnost. To je strašně důležité. Budoucnost vidím občas černě a občas růžově. Takže nevím, ale s kluky jsme se zúčastnili hrozně rádi,“ řekl ČTK písničkář Ivan Hlas.

Podle Hlase není situace ve společnosti v současné době dobrá. „Dříve, když nebyl ten pitomý internet, tak si lidé museli říkat věci do očí. A to bohužel odpadlo,“ konstatoval.

Letošním tématem „Zpátky k sobě“ organizátoři vyzvali k tomu, aby spolu lidé i přes rozdílné názory diskutovali a s respektem a porozuměním si naslouchali, a zabránili tak rozdělování společnosti. Různé úhly pohledu na současné i minulé dění nabídli například environmentalistka a ekoložka Yvonna Gaillyová, herec Marek Adamczyk, novinářky Marie Bastlová a Kristina Ciroková, sportovní komentátor Robert Záruba nebo influencer Karel Kovy Kovář.

Návštěvníci koncertu, na který byl vstup zdarma, se mohli zapojit do iniciativy Lípa pro budoucnost. Pořadatelé rozdávali semínka lípy, které posléze mohou sázet ve svých domovských lokalitách, a tím podpoří výsadbu listnatých stromů.

Podíl.
Exit mobile version