
Na jihu Čech chybí lékaři specializovaní na oční vady dětí. Někteří rodiče za nimi jezdí až do Prahy. Dosud byly v kraji dvě ordinace, v jedné je ale lékařka dlouhodobě nemocná, druhá je přeplněná. Třeba v Českých Budějovicích lidé čekají na registraci u oftalmologa několik let.
Na výuku, která pomáhá zmírnit zrakové vady malým dětem, se specializuje školka v Českých Budějovicích. Je jedinou v kraji. „Přibývá hodně kombinovaných vad, nebo jsou to děti s vzácnými syndromy,“ popsala ředitelka mateřské školy Jana Michalová.
Každý týden do školky docházela i oční lékařka, která se na problémy zraku u dětí zaměřuje. Několik měsíců už ale marodí. „Když máme u dětí nějakou změnu nebo problém, tak nám potom paní doktorka chybí,“ vysvětlila ortoptistka Veronika Peňázová.
Doba čekání na registraci u očařů je několik let
Mateřské škole se jiného podobného specialistu v kraji sehnat nedaří. Stejně jsou na tom i rodiče dětí, které mají problém třeba s vyšším počtem dioptrií nebo tupozrakostí. V krajské nemocnici sice oční oddělení je, ale i to už má pacientů hodně a čekací doby jsou dlouhé – obvykle rok. A to je na jihu Čech teď už jediným místem, kde lékaři řeší vážnější zrakové vady u dětí. „Je třeba mít přebalovací pult, vedle toho jsou speciální přístroje, které jsou určené pro děti, které jsou vyšetřitelné pouze vleže,“ uvedl primář oddělení David Honner.
Podle zkušeností rodičů řada očních lékařů i proto bere děti nejdříve od šesti let. Pavlína Machová kvůli tomu jezdí s dcerou sto padesát kilometrů. Oftalmologa našla až v Praze. Další oftalmology marně hledá několik let Jihočeský kraj i pojišťovny. Na dětské specialisty se ale nezaměřují.
„Péče o dětské pacienty je zajištěna v rámci běžné oftalmologie, která pečuje o pacienty všech věkových kategorií,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová. Jenže nové pacienty očaři v Českých Budějovicích momentálně vůbec neberou. Reálná doba čekání na registraci je pět až osm let.