Na Guantánamu na Kubě přistálo prvních deset zadržených migrantů. Podle dostupných informací šlo o členy venezuelského gangu. Na zmíněné americké základně má vzniknout celkem třicet tisíc lůžek pro zatčené. Provedení největší masové deportace v dějinách USA bylo jedním z hlavních slibů prezidenta Donalda Trumpa.

Aktivitu Trumpovy administrativy pocítil i pětatřicetiletý Jeffrey Lee. Jeho rodina, původem z Koreje, vlastní ve Filadelfii automyčku téměř dvacet let. Po nástupu Trumpa zde agenti imigračního a celního úřadu provedli kontrolu. Podle záběrů na sociálních sítích zadrželi sedm zaměstnanců bez potřebných pracovních dokumentů. „Je velmi těžké o ně najednou přijít. Ne o jednoho či dva, ale velkou část našeho jádra. Bylo to velmi emocionální,“ popsal Lee, který je z události stále otřesený.

Razie proběhla ve čtvrti, kde žije nejvíce Hispánců v jeden a půl milionové Filadelfii. V myčce není o zákazníky nouze. Každý vůz tam ručně osuší a jde o těžkou práci. I proto Lee říká, že kromě přistěhovalců o ni nikdo neměl zájem. „Je velmi těžké najít dobré lidi, kteří pro vás pracují. A my to hned poznáme, už jen podle toho, jak se hýbete, jestli se ukážete ráno v práci. Ne každý má tyto kvality,“ dodal.

Zadržení neměli trestní záznam a podle Jeffreyho Lee tam pracovali deset až patnáct let. I jemu ale hrozí kromě pokuty i vězení.

Razie v automyčce byla jen jednou z mnoha. Ve Spojených státech žije odhadem na třináct milionů lidí, kteří nemají potřebné dokumenty k trvalému pobytu a práci. „Zákon platí pro všechny. Vztahuje se na americké občany a také lidi, kteří sem vstoupí ilegálně. Budete se zodpovídat z porušení našich zákonů,“ varovala americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová.

Přes 5,5 tisíce zatčených

Od Trumpova nástupu do funkce dostávají nejsledovanější média pozvánky na natáčení zátahů na migranty – zvlášť na hledané zločince. Za dva týdny úřady zatkly přes 5,5 tisíce osob. Jenže čtyři sta z nich se vrátilo domů, a to i proto, že v detenčních střediscích chyběla lůžka. „Potřebujeme Kongres, aby nám pomohl zvýšit financování hraniční stráže a pro imigrační a celní úřad navýšit zadržovací kapacitu,“ informovala mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Podle údajů ministerstva vnitřní bezpečnosti přitom jen loni v listopadu za prezidenta Joea Bidena byl průměrný denní počet zadržených dvakrát vyšší než za první dva týdny Trumpovy vlády. Za celé Bidenovo období agenti vyhostili přes 4,5 milionu migrantů. Což je dvakrát víc než za prvního Trumpova mandátu. Za éry prezidenta Baracka Obamy pak deportovali víc než pět milionů lidí.

Podíl.
Exit mobile version