Aktual.: 16.01.2025 12:15

Počerady (Lounsko) – Expertní skupina Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA se obrátily na Evropskou komisi se stížností kvůli postupu českých úřadů při stanovování emisního limitu pro uhelnou elektrárnu Počerady. Informovali o tom dnes ČTK. Soud elektrárně, kterou vlastní skupina Sev.en Energy, loni v létě výjimku zrušil a nikdo nápravu podle stěžovatelů nezajistil. Požadují, aby Evropská komise prošetřila, zda Česká republika přístupem k elektrárně Počerady kromě českých právních předpisů neporušuje i unijní Směrnici o průmyslových emisích. Vyjádření úřadů a vlastníka ČTK zjišťuje.

Krajský úřad Ústeckého kraje měl podle stěžovatelů okamžitě přikázat provozovateli elektrárny, aby dodržoval řádné emisní limity, argumentuje ale podle nich tím, že aktuálně rozhoduje o udělení nové emisní výjimky. „Pokud nikdo nezasáhne, řízení o výjimce se bude táhnout řadu měsíců, během kterých bude provozovatel vesele vypouštět emise jedovaté rtuti zcela nekontrolovaně a v rozporu se zákonem. Navíc je velmi pravděpodobné, že novou výjimku nakonec nezíská. Doufáme proto, že Evropská komise úředníkům připomene, že žijeme v demokratickém právním státě a že jsme si před zákonem všichni rovni,“ uvedl mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek. Mluvčí Sev.en Energy Eva Maříková již dříve ČTK řekla, že výjimka z emisních limitů pro Počerady má na životní prostředí zanedbatelný vliv, což vyplývá z odborných posudků.

Ministerstvo životního prostředí mělo podle stěžovatelů krajskému úřadu nařídit, aby konal. „Emisní limity byly stanoveny po dlouhých vyjednáváních v roce 2017 s tím, že uhelné zdroje měly čtyři roky na jejich splnění. Nejde tudíž o žádné nereálné cíle, ale o zcela základní a dosažitelné standardy. Je tedy zásadním porušením evropského práva, když české úřady nejsou schopné zakročit proti největším znečišťovatelům a vymáhat, aby dodržovali základní pravidla,“ uvedl expert Frank Bold a spoluautor stížnosti k Evropské komisi Václav Prais.

Evropská komise může na základě stížnosti zahájit komunikaci s českými úřady a žádat je o vysvětlení. Pokud dospěje k závěru, že jde o porušení evropského práva, může s Českou republikou zahájit řízení před Soudním dvorem EU. Ten může za porušení vyměřit pokuty v řádu milionů korun, uvedli stěžovatelé v tiskové zprávě.

Podíl.