Na stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech by se mohla podílet americká firma Westinghouse. České televizi to řekl Jooho Whang, výkonný ředitel jihokorejské KHNP, která tendr vyhrála. Do podpisu smlouvy největší zakázky v dějinách státu zbývají dva měsíce. ČEZ, vláda i KHNP věří, že se tak stihne do konce března, a to i přes nestabilní politickou situaci v Jižní Koreji a spory, které tendr provází. Celý rozhovor se šéfem KHNP odvysílá ČT24 v sobotu v 15:15.
Společnosti KHNP a Westinghouse se donedávna přely o duševní vlastnictví – americká firma zpochybňovala oprávnění konkurenta používat technologii reaktoru, kterou pro Česko nabídl. Před týdnem se ale firmy dohodly, že spory urovnají.
„Dohodli jsme se na spolupráci, s tím, že konkrétní obsah té dohody podléhá závazku mlčenlivosti, takže o detailech dohody se nemůžu dál zmiňovat,“ vysvětluje výkonný ředitel KHNP, podle něhož by se forma dohody mohla podobat té ve Spojených arabských emirátech, kde Westinghouse dostal část zakázky.
Ministr Vlček řeší s Korejci zapojení českých firem
Ve čtvrtek večer jednal s nejvyšším vedením korejské společnosti ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Mimo jiné i o zapojení českých firem do výstavby – podle KHNP se budou moci podílet až na šedesáti procentech zakázky.
„Chceme vědět, k jakému konkrétnímu posunu tam dochází, jaké konkrétní smlouvy se z těch nezávazných memorand posouvají do dalších úrovní, chceme vidět konkrétní firmy,“ vysvětluje Vlček.
Část tuzemského průmyslu KHNP kritizuje za nedostatečnou komunikaci a požaduje vyšší záruky zapojení už teď. V hlavní smlouvě o výstavbě konkrétní český podíl uveden nebude. „Je potřeba si uvědomit, že by se nejednalo o lokalizaci šedesáti procent už od začátku. Bude to postupně nabíhat v souvislosti s tím, jak se bude vyvíjet celý projekt,“ dodává k situaci Jooho Whang.
Stížnosti neúspěšných uchazečů musí posoudit antimonopolní úřad
Tendr provází spory – smlouva se nemůže uzavřít do doby, než antimonopolní úřad definitivně rozhodne o stížnostech neúspěšných uchazečů. „Předseda úřadu Petr Mlsna v současné době rozklady společností EDF a Westinghouse posuzuje, druhostupňová rozhodnutí v této věci jsou tedy v přípravě,“ uvádí mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.
Francouzská společnost EDF zároveň soutěž napadla u Evropské komise – upozorňuje, že jihokorejská vláda může KHNP poskytnout nespravedlivou dotační podporu. „K žádné nezákonné finanční podpoře nedochází, ani k žádným subvencí ze strany korejské vlády,“ tvrdí výkonný ředitel KHNP.
Oba bloky by měly vyjít na 400 miliard korun
Odborníci se shodují, že Česko jádro potřebuje. Jak ho zaplatí, ale zůstává nejasné. „Vláda jaksi pozapomněla, že dva bloky znamená úplně jiný systém financování, takže teď je v prekérní situaci, kdy musí narychlo dělat zásadní opatření. Ať už výkup společnosti, která bude investorem, od ČEZu, nebo úplně jiné schéma a mechanismus takzvané notifikace, což vláda ještě ani nezahájila,“ tvrdí místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).
„Řešení způsobu financování šestého bloku Jaderné elektrárny Dukovany jsme našli, vláda s ním souhlasí. (…) V okamžiku, kdy k finální dohodě dojde, což má být do konce března, budou informace o financování veřejné,“ oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Šéf KHNP zároveň ujistil, že cena za dva nové bloky v Dukovanech by se neměla lišit od té původně nabídnuté. V současných cenách by tak měly vyjít na 400 miliard korun. „Všechny kroky směřujeme k tomu a vše tomu i nasvědčuje, že do konce března bychom měli mít finální smlouvy na stole,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Zakázku podle KHNP neohrozí ani nestabilní politická situace v Jižní Koreji. Do Česka má přijet delegace složená z vládních i opozičních poslanců.