Aktual.: 22.10.2024 11:56

Říčany (u Prahy) – Na dálnici D1 nedaleko Prahy srazil některý z řidičů vlka. Kadáver dospělého samce čeká pitva, odborníci zároveň odebrali vzorky pro genetickou analýzu. Výsledky pomohou určit, zda jde o zvíře ze středoevropské nížinné, karpatské či alpské populace, sdělila ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Sražený vlk byl nalezen koncem minulého týdne mezi 13. a 14. kilometrem D1. O nálezu byla informována Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, její zoologové potvrdili, že jde skutečně o vlka.

„Dálnice v tomto úseku není dosud oplocená a vlk se ji pokusil přeběhnout v místě, kde jsou přerušená svodidla. Našli jsme tady i sraženou lišku. Právě na podobných místech dochází k pokusům o přebíhání a k srážkám živočichů s vozidly nejčastěji,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až desítky kilometrů za noc, bariéry pro ně přestavuje hustá zástavba a síť silnic. Na D1 stavbaři při nedávných opravách vybudovali čtyři ekodukty pro migraci zvířat.

Hlaváč podotkl, že hustá silniční síť v krajině nejen přispívá k usmrcování zvířat, ale také omezuje jejich pohyb. Vznikají izolované populace, které nemají kontakt. Příkladem podle něj může být los evropský, jehož populace na jihu Čech se kvůli bariérám v krajině stala izolovanou a je patrně odsouzena k zániku.

„I pro vlky představují dálnice při jejich pohybu krajinou zásadní problém. Pokud na ni narazí, často ji sledují třeba i desítky kilometrů, než najdou místo, kde se rozhodnou ji překonat. Nejenže takové srážky bývají fatální pro zvířata, ale jsou nebezpečné i pro řidiče,“ upozornil Hlaváč.

Populace vlka obecného je stabilní v Krkonoších, trvalý výskyt vlků je potvrzen také na Broumovsku a v Orlických horách, nyní už téměř v celém česko-polském pohraničí na severu kraje.

Podíl.