Aktual.: 18.04.2025 12:41

Chomutov – Vzpomínkovou akcí si dnes na Chomutovsku lidé připomínají pochod smrti, který absolvovaly stovky vězňů z koncentračních táborů. Účastníci symbolicky prošli stejnou trasu jako oběti pochodu, který se uskutečnil na konci druhé světové války před 80 lety. Akci zahájil dopoledne vzpomínkový akt u pomníku obětem druhé světové války v obci Hora Svatého Šebestiána. ČTK o tom informoval náměstek chomutovského primátora Milan Märc (Nový Sever).

„Je to akce, kterou jsme připravili, protože je 80. výročí a my máme celý cyklus připomínek ukončení druhé světové války,“ uvedl náměstek. Už zkraje roku se proto ve městě pokládaly kameny zmizelých připomínající osudy Židů, kteří v Chomutově žili, a 8. května uctí kladením věnců vedení města památku padlých vojáků.

Připomínka pochodu smrti se koná každoročně, letos půjde o rozsáhlejší pietu. Na organizaci se podle náměstka podílelo 25 lidí. Město na akci spolupracuje s muzeem Na Kočičáku, které se věnuje historické části dnešní připomínky. Pochodu se přes deštivé počasí účastnilo asi 150 lidí.

Pochod končí pietním aktem u pomníku na hřbitově v chomutovské Horní Vsi. Tam událost starou 80 let od loňska připomíná pamětní tabule.

Průvod asi dvou tisíc vězňů prošel Chomutovem 17. dubna 1945, uvádí kronika města. Vlakem dojeli do stanice Pohraniční u Hory Sv. Šebestiána, odkud pokračovali pěšky přes Křimov a Krásnou Lípu do Chomutova. Při průchodu městem zemřelo asi 100 vězňů. Z Chomutova vedla další trasa pochodu smrti na Údlice, Postoloprty, Libochovice a Lovosice do Terezína.

Pochody smrti organizovali nacisté na konci války ve snaze zamaskovat a dokonat genocidu v koncentračních táborech. Od poloviny roku 1944 do konce války organizovali pěší či železniční pochody z táborů na západ před postupem východní fronty.

Podíl.