Aktualizace: 7.05.2024 11:58

České Budějovice – Na Českobudějovicku se v souvislosti s bouřemi v pondělí odpoledne objevil větrný vír. Zřejmě se jednalo o takzvané gustnado, ale meteorologové nevylučují, že šlo o tornádo. Termínem gustnado se označuje krátkodobý větrný vír, jenž vzhledem připomíná tornádo. Jev se vyskytl v oblasti Adamova a Hůr. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

„Větrný vír se zřejmě dotkl země, což je charakteristické pro tornádo. Ale zatím k tomu ještě další okolnosti zjišťujeme a klasifikace není jasná,“ uvedla. Gustnado na rozdíl od tornáda nepůsobí významné škody a jeho síla je menší, než se na první pohled zdá. „Většinou trvá jen pár vteřin, maximálně minut,“ řekla Houbová.

Dodala, že gustnado vzniká mimo bouřkový oblak. Navíc bývá relativně daleko od bouřky. „Není to jev úplně ojedinělý. V poslední době se těmito úkazy setkáváme častěji, protože díky mobilům je lidé dokáží zaznamenat a dále je šíří po síti,“ řekla.

Bouřky v pondělí odpoledne na jihu Čech zasáhly právě především Českobudějovicko. Trvaly přibližně půl hodiny, byly ale intenzivní a působily problémy v dopravě, jelikož zaplavily některé silnice. V noci na dnešek pak bouřky přešly v trvalejší déšť.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.