České animované filmy na Berlinale (zdroj: ČT24)

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.

Celovečerní Pohádky po babičce vznikly s přispěním České televize. Inspirovaly se knihou O nepotřebných věcech a lidech. Zpracování předlohy divadelníka a spisovatele Arnošta Goldflama se ujali čtyři režiséři ze čtyř různých zemí: David Súkup (Česká republika), Patrik Pašš (Slovensko), Leon Vidmar (Slovinsko) a Jean-Claude Rozec (Francie).

Příběh o třech sourozencích, kteří přijíždějí na návštěvu k nedávno ovdovělému dědečkovi, je zaujal originalitou, představivostí a tématy. „Řeší otázky života, smrti, osamocení, je to jiné téma, než jsme u animovaných filmů zvyklí. Je tam určitá nostalgie, ale i naděje,“ upřesnil Súkup.

Dokončit filmové pohádky trvalo deset let. „Když jsme začínali točit, říkali jsme si, že by se nám líbilo, kdybychom byli na premiéře v Berlíně,“ přiznává producent Martin Vandas. „Když se sny promění ve skutečnost, tak to je něco jako zázrak a mě se to spojuje i s tím, o čem film je, protože se v něm dějí zázraky, že se věci, které člověk nečeká, splní nebo se změní,“ dodal.

Ve snímku se objevuje i autor předlohy Arnošt Goldflam – jako loutka. Pohádky po babičce budou na Berlinale soutěžit v sekci Generation Kplus zaměřené na filmy pro mladou generaci. Do českých kin se dostanou v listopadu.

Lyrický muzikál Kámen Osudu

Dalším úspěchem pro českou animaci na Berlinale je uvedení krátkého animovaného muzikálu Kámen osudu. Vytvořila ho studentka Julie Černá z Ateliéru animace a filmu pražské UMPRUM. Premiéru bude mít v soutěži Berlinale Shorts, která každoročně vybírá dvě desítky nejlepších krátkometrážních snímků z celého světa. Naposledy byly v této sekci před deseti lety uvedeny Možnosti dialogu Jana Švankmajera.

Lyrický snímek Julie Černé vypráví o kameni osudu, jemuž jeho domov připadá příliš stísňující a touha po svobodě ho pohání na cestu plnou záhadných setkání a skrytých symbolů. Výtvarnice s využitím digitální animace zpracovala svůj stejnojmenný komiks a vychází z vlastních prožitků, když zkoumá témata porozumění, krásy a osamělosti.

Kámen osudu na Berlinale (zdroj: ČT24)

„S hlavním hrdinou pracuji ve své tvorbě dlouhodobě a je mým alter egem, mým avatarem. Námět je částečně autobiografický, ale mé vlastní prožité zkušenosti film do velké míry abstrahuje. Hledání domova a s tím spjatý pocit štěstí je silným motivem v mém životě i tvorbě. Snímek významně pracuje s nedoslovností a závojem metafor, které z mých osobních zážitků vytváří univerzální prožitek pro široké spektrum diváků,“ uvedla Julie Černá.

V programu letošního Berlinale, které se uskuteční od 13. do 23. února, se najde ještě další snímek s českou koprodukcí. Čas zásahu natočil v Lotyšsku žijící režisér Vitalij Manskij. Ukazuje život obyvatel v jeho rodném Lvově ohrožovaném ruskými raketami a drony.

Podíl.
Exit mobile version