
Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
„Měl charisma a byl silný i ve chvílích, kdy nemluvil,“ říká Ivan Trojan. S Jiřím Bartoškou se mimo jiné potkal v divadelní i filmové verzi Příběhů obyčejného šílenství. „Uměl si vážit práce druhých a byl velice otevřený i vůči mladým lidem, což jsme tenkrát oproti němu byli,“ dodává.
„Patří k lidem, jejichž ztrátou utrpíme všichni, i ti, kteří ho osobně neznali,“ nepochybuje herec Ondřej Vetchý. Jiří Bartoška se podle něj „stal součástí naší DNA“, stejně jako už také zesnulí Libuše Šafránková nebo Josef Abrhám.
„Byla to mimořádná osobnost a asi to měl dáno, že ať už v jakékoliv roli vstoupil na jeviště a začal komunikovat s ostatními herci, tak člověk uhranul,“ připojil svou vzpomínku herec Jan Potměšil.
Moderátora Marka Ebena pojí s Jiřím Bartoškou nejen dlouholetá spolupráce na festivalu v Karlových Varech, ale také blízké přátelství, byli navíc i sousedi. S odchodem Jiřího Bartošky a před tím Evy Zaoralové, kteří byli zakladateli novodobé podoby karlovarského festivalu, končí podle Ebena jedna etapa této přehlídky. „Bude mi chybět jeho smích,“ přiznává. Podobně jako i další vzpomínající zdůrazňuje Eben také Bartoškův smysl pro humor, který ho prý neopouštěl ani v době nemoci.
„Jako prezident karlovarského festivalu udělal hodně pro český film,“ oceňuje herec a filmař Miroslav Krobot. Jiřího Bartošku si ale bude především pamatovat jako spolužáka z JAMU. „Báječný člověk, kamarád a výborný člověk,“ podotknul.
Režisér a producent Václav Marhoul podotýká, že Jiří Bartoška měl něco, co se na herecké škola naučit nedá – velké charisma. Vyzdvihuje například Bartoškův výkon ve Stínech horkého léta. „Mohu jenom podepsat, že byl velkorysý člověk. V dobrém slova smyslu nikdy nezapomínal na všechny, kteří mu pomohli,“ dodal Marhoul.
Režisér a scenárista Radek Bajgar Jiřího Bartošku obsadil do filmu Teorie tygra, který se stal diváckým hitem. „Byl první, kdo poznal, že to není komedie. Když to četl, říkal: To je vlastně drama. Měl vekou sociální inteligenci, což byl základ jeho herectví. Musel rozumět, kdo je a co dělá,“ podotýká Bajgar. Pokračování Teorie tygra už bylo připraveno, ale k natáčení nakonec nedošlo. S Bartoškou natočil Bajgar ještě i Kurz manželské touhy.
Jednou z posledních rolí Jiřího Bartošky byl onkologický pacient v seriálu Smysl pro tumor. Sám se s tímto onemocněním léčil. „Vzal to s humorem sobě vlastním. K nemoci neměl žádný respekt, on řekl, že se rozhodl, že ji nebude nijak ctít. Točila jsem s ním v době, kdy nad ní zvítězil. Nijak se k tomu nevracel, nijak to neřešil,“ říká o natáčení režisérka Tereza Kopáčová.
Bývalý politik a také hudebník Michael Kocáb pohovořil ve vysílání ČT o roli Jiřího Bartošky v roce 1989, kdy se lámal totalitní režim. „V průběhu sametové revoluce byl jedním z lídrů za herce. Po revoluci jsem ho vnímal více jako kulturní než jako politickou osobnost, ale zůstával i nadále osobností, na jejíž názor se lidé orientovali,“ míní Kocáb.
Dozvěděl jsem se smutnou zprávu, píše Russel Crowe
Na zprávu o smrti Jiřího Bartošky zareagovali i zahraniční umělci a média. Článek v The Hollywood Reporter připomíná Bartoškovu roli na záchraně karlovarského festivalu v porevoluční době. Podobný nekrolog uveřejnil také magazín Variety.
Z hostů, kteří na festival zavítali a setkali se s Jiřím Bartoškou osobně, vyjádřil upřímnou soustrast herec Russell Crowe. Hostem Varů byl předloni. „Právě jsem se dozvěděl smutnou zprávu, že dnes zemřela legenda Jiří Bartoška. Prezident karlovarského filmového festivalu. Měl jsem tu velkou čest převzít z jeho rukou cenu za mimořádný přínos světové kinematografii,“ napsal na síti X.
Petice za ulici Jiřího Bartošky
Vzpomínkou na Jiřího Bartošku by se také mohla stát ulice v Karlových Varech. On-line petice navrhuje, aby se po herci přejmenovala ulice Moskevská. Návrh podpořily podpisem k pátečnímu poledni přes dva tisíce lidí.
Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) se návrhem bude zabývat vedení města. „Každou peticí se zabývat musíme. U Moskevské ulice by ale přejmenování bylo administrativně velmi náročné, je zde spousta popisných čísel, bydlí zde hodně lidí a sídlí hodně firem,“ dodala.
Zatím Jiřího Bartošku připomíná pietní místo před hotelem Thermal, tradiční místo filmového festivalu.
- Všechnopárty (9. května, 21:40, ČT1). Jiří Bartoška hostem talk show Karla Šípa.
- Sráči (9. května, 21:40, ČT2). Jiří Bartoška a Jaroslav Plesl v rolích pochybných policistů v kriminálním filmu.
- Teorie tygra (9. května, 22:25, ČT1). Jiří Bartoška v divácky oblíbeném tragikomickém příběhu.
- Krásný ztráty (10. května, 12:00, ČT2). Jiří Bartoška hostem v pořadu Michala Prokopa.
- Hřbitov pro cizince (10. května, 14:40, ČT1). Josef Dvořák a Jiří Bartoška v dramatu inspirovaném osudy československých letců RAF.
- Všichni moji blízcí (10. května, 20:00, ČT2). Drama z druhé světové války inspirované skutky Nicholase Wintona.
- Zbožňovaný (10. května, 21:20, ČT1). Komedie o pediatrovi, který se rozhodne odejít do důchodu a spolu s tím ukončit i dlouhodobý milenecký poměr.
- Don Juan (11. května, 20:15, ČT art). Jiří Bartoška v titulní roli Molièrovy tragikomedie Divadla Na zábradlí.
- Jiří Bartoška (11. května, 21:50, ČT art). Portrét Jiřího Bartošky v režii Davida Ondříčka.
- Velký případ (11. května, 22:05, ČT1). Jiří Bartoška a Josef Somr v ostrém střetnutí dvou právníků v kauze rafinované vraždy.