Aktualizace: 27.03.2024 18:02

Praha – Na dvaceti ze 167 dlouhodobě měřících stanic v Česku dnes přepisovali teplotní rekordy, a to převážně v Čechách. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích – Rožnově, kde naměřili 22,1 stupně Celsia, přes 21 stupňů měli ve Strakonicích a víc než 20 stupňů ukázal teploměr v Doksanech na Litoměřicku a ve Vráži a Vimperku na jihu Čech. Vyplývá to z informací, které odpoledne zveřejnil na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Před studenou frontou postupující do střední Evropy od jihozápadu proudil na naše území velmi teplý vzduch od jihu. Na 20 stanicích ze 167 (stanice měřící více jak 30 let) byl překonán teplotní rekord,“ konstatovali meteorologové.

Ve čtvrtek přejde přes Česko studená fronta, za níž se krátce ochladí, teploty nepřekročí 17 stupňů, někde zůstanou jen kolem deseti stupňů Celsia. Na Velikonoce se ale vrátí velmi teplé počasí a znovu rekordně vysoké odpolední teploty. V sobotu, neděli i v pondělí se budou nejvyšší teploty pohybovat většinou od 17 do 23 stupňů Celsia.

Není vyloučeno, že o svátečním víkendu teploty někde výjimečně vystoupají až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května, a to jen na jediné stanici v Plzni. Předloni byl první letní den rovněž v první půlce května, v předchozích letech to bylo ale dříve. V roce 2021 naměřili poprvé přes 25 stupňů Celsia 31. března a předešlé dva roky na konci dubna.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.