
Aktual.: 25.07.2025 11:28
Praha – Česko dlouhodobě podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, které ale musí být dosaženo přímým jednáním a dohodou obou stran. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil, že jeho země uzná existenci Státu Palestina v září na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Obdobně se dnes k oznámení se během návčtěvy Japonska vyjádřil také český prezident Petr Pavel.
Francie se připojí k více než 140 zemím OSN, které Palestinu uznávají. Macron řekl, že toto rozhodnutí souvisí se snahou dosáhnout trvalý a spravedlivý mír mezi Izraelem a Palestinci. Rozhodnutí kritizoval americký ministr zahraničí Marco Rubio nebo izraelští vládní představitelé, naopak Palestinci, španělský premiér Pedro Sánchez či ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie v něm vidí krok správným směrem.
„Česko dlouhodobě podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, které musí být dosaženo na základě přímého jednání a dohody obou stran,“ uvedla česká diplomacie.
Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (za TOP 09) ČTK sdělil, že považuje za významné, že se Macron obrátil na šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse dopisem dne 24. července. „Ve stejný den izraelský parlament schválil usnesení, jímž vyzval vládu Izraele, aby anektovala Západní břeh, protože to prý ‚posílí stát Izrael a jeho bezpečnost‘,“ uvedl.
Izrael bude pro Fischera silný jedině tehdy, když dokáže zastavit nezákonnost a násilné aktivity osadníků na Západním břehu a zastaví tam etnické čištění. Bezpečný bude, až se v Pásmu Gazy dostane ke slovu humanita, míní bývalý velvyslanec ve Francii.
„Současnou apokalypsu vidím jako neudržitelnou a nesmírně nebezpečnou. Konstatuji, že Evropská unie se nebyla schopna shodnout ani na tom, zda uvalit sankce na extremisty mezi osadníky nebo jak dovést současnou izraelskou vládu, v níž se dostali ke slovu rasisté a extremisté, k jednacímu stolu,“ poznamenal Fischer. Sám připomněl, že dvoustátní řešení je nadále oficiální politikou Česka i EU.
„Francouzské rozhodnutí proto beru jako výraz snahy alespoň něco konkrétního podniknout, což je v této mimořádně komplikované situaci, kdy naprosto zbytečně umírají civilisté po tisících, hodno uznání,“ dodal Fischer.
Francie je také jedním z pořadatelů konference OSN, která má v příštím týdnu jednat o dvoustátním řešení konfliktu. Konference se odložila z června, uskuteční se od pondělí do středy v New Yorku. Česko bude reprezentovat zástupce Stálé mise ČR při OSN, původně se přitom měl zúčastnit politický zástupce z ústředí.
„I s ohledem na spěšné oznámení nového termínu konání byla organizátory snížena úroveň účasti na konferenci, což reflektují ponížením zastoupení i členské státy OSN,“ sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí.