Zaměstnavatelé v soukromém sektoru plánují letos kvalifikovaným pracovníkům přidávat do šesti procent. Mzdy loni zvýšilo 87 procent zaměstnavatelů, u většiny překonal růst inflaci. Loni plošně přidávali v průměru 3,5 procenta, individuálně osm procent. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hays, která se zaměřuje na nábor specialistů a obsazování kvalifikovaných pracovních míst.

„V letošním roce očekáváme mírné zpomalení růstu mezd, nicméně plánuje jej 89 procent zaměstnavatelů a pouze deset procent očekává stagnaci. V rozmezí 2,5 až pět procent by mělo zvýšit mzdy až 53 procent zaměstnavatelů. Ještě vyšší nárůsty, do deseti procent, očekává osmnáct procent dotázaných firem,“ komentovala výsledky průzkumu ředitelka Hays pro Česko Agnieszka Pietrasiková.

Nejčastěji zaměstnavatelé loni zvyšovali mzdy do pěti procent, následně o šest až deset procent. „Nejde ovšem vždy o plošné nárůsty, častěji se navýšení týká nových náborů či konkrétních zaměstnanců a určitých týmů, zejména v případě vyššího zvyšování,“ uvedla Pietrasiková.

Z pohledu zaměstnanců zaznamenalo loni zvýšení mzdy 63 procent respondentů, nejčastěji do pěti procent. Stagnaci hlásilo 34 procent, zatímco u zbývajících tří procent se v loňském roce mzda snížila.

Nejčastějším důvodem změny ve mzdě do pěti procent je pravidelná valorizace, v případě větších nárůstů nad pět procent je obvyklejší individuální navýšení mzdy, případně změna zaměstnavatele. Letos očekává zvýšení mzdy 72 procent zaměstnanců, nejčastěji do pěti procent.

Výkonná manažerka Hays Czech Republic Martina Le Papoušková o výsledcích průzkumu (zdroj: ČT24)

Širší nabídka pracovních míst v roce 2025

„Ekonomický růst byl v loňském roce mírný a pomalý a neumožnil zaměstnavatelům významněji zvyšovat počty zaměstnanců. Nižší poptávka po zaměstnancích znamená vyšší konkurenci uchazečů na pracovním trhu,“ upozornila Pietrasiková.

Výkonná manažerka Hays Czech Republic Martina Le Papoušková pro ČT také podotkla, že firmy neplánují dramatické expanze. „Nicméně jdou v souladu s ekonomickou situací, což je stabilizace, mírný nárůst a firmy plánují investovat do svých současných lidí. (…) Retence neboli udržení vlastních lidí je pro ně opravdu prioritou, proto se nebojí jim každoročně zvyšovat mzdy nebo si zajistit, že jejich klíčoví zaměstnanci neodejdou ke konkurenci,“ dodala.

Růst počtu zaměstnanců v loňském roce hlásilo 45 procent zaměstnavatelů, stagnaci 29 procent společností a meziroční pokles počtu zaměstnanců uvedlo 24 procent respondentů. V letošním roce plánuje nábory 83 procent zaměstnavatelů. „Potvrdí-li se predikce ohledně rychlejšího růstu ekonomiky, mohou se tyto hodnoty v roce 2025 pozitivně promítnout do širší nabídky pracovních míst pro kvalifikované profesionály,“ podotkla Pietrasiková.

S nedostatkem kvalifikované pracovní síly se nyní potýká 32 procent firem. Komplikací jsou pro ně také omezené rozpočty, které brání potřebným investicím, jak provozním, tak personálním. Kombinace těchto faktorů, tedy vysokých nákladů, omezených rozpočtů a nedostatku uchazečů na trhu určuje klíčový úkol pro personalisty v letošním roce, kterým je udržení a motivace stávajících zaměstnanců, poznamenala Pietrasiková.

Mzdová data získávala agentura Hays během roku 2024 ze svojí databáze. Průzkum mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se uskutečnil v říjnu 2024 a zúčastnilo se ho 776 respondentů z řad zaměstnanců a uchazečů o práci a 495 respondentů z řad zaměstnavatelů působících na českém pracovním trhu.

Podíl.
Exit mobile version