Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
Poblíž Mandalaje bylo také epicentrum pátečního tragického zemětřesení, které si v Myanmaru vyžádalo nejméně 1644 mrtvých, srovnalo se zemí mnoho domů a poničilo další infrastrukturu. Více než 3400 lidí je nezvěstných, bilance ale patrně není konečná. Z Thajska je zatím hlášeno sedmnáct mrtvých v Bangkoku, kde dalších 78 lidí zůstává uvězněno pod sutinami zříceného mrakodrapu.
USGS podle agentury Reuters odhaduje, že počet obětí v Myanmaru by mohl dosáhnout deseti tisíc a rozsah škod by mohl překročit roční hodnotu hrubého domácího produktu (HDP) země. Ta v roce 2023 podle údajů Světové banky nominálně přesáhla 66 miliard USD.
Mezitím v neděli do nejsilněji zasažených oblastí Myanmaru začaly směřovat týmy záchranářů a humanitárních organizací, ale jejich úsilí komplikují poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou. Poničeno bylo i mandalajské letiště, zatímco letiště v hlavním městě Neipyijto přišlo o řídicí věž. Všechny komerční lety do obou měst byly zastaveny.
Mnozí z 1,5 milionu obyvatel Mandalaje spali uplynulou noc v ulicích. Některé z nich zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou, jiní se obávali, že pokračující následné otřesy by mohly způsobit zřícení dalších staveb, uvedla AP.
„Lidé hledají potraviny a čistou vodu“
Do mnohých oblastí se ještě záchranáři nedostali a záchranné práce dosud z velké části prováděli lidé, kteří odklízeli sutiny holýma rukama, upozornila manažerka katolické pomocné služby v největším myanmarském městě Rangúnu Cara Braggová. „Jsou to hlavně místní dobrovolníci, místní lidé, kteří se jen snaží najít své blízké,“ citovala ji AP.
„Viděla jsem také zprávy, že některé země teď posílají pátrací a záchranné týmy do Mandalaje na podporu toho úsilí, ale nemocnice mají opravdu problémy s přílivem zraněných lidí, je tam nedostatek lékařského materiálu a lidé s obtížemi hledají potraviny a čistou vodu,“ dodala Braggová. Její organizace do oblasti poslala pomocný tým po silnici.
Do pomoci po zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se může zapojit i česká veřejnost, neziskové organizace vyhlašují sbírky. V sobotu informovaly o zřízení příslušného účtu Diakonie ČCE nebo Český výbor pro UNICEF, hned v pátek otevřela sbírkové konto Adra.