
Komerční prezentace Aktual.: 3.07.2025 20:12
Karlovy Vary – Muzeum Karlovy Vary zahájilo výstavu Největší záhady a tajemství světa. Ta představuje nejtajemnější předměty téměř všech světadílů, řekla ČTK ředitelka muzea Dominika Kožešníková. Návštěvníci uvidí běžně nepřístupnou kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilií (napodobenin) a reprodukcí do 31. srpna.
„Veškeré exponáty mají jedno společné, a totiž to, že okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel obklopují doposud neobjasněné záhady a tajemství,“ uvedla ředitelka. Podle ní bylo i přes skutečnost, že jde o repliky a kopie, velmi náročné je na výstavu obstarat. „Pro zajištění všech exponátů se autoři výstavní koncepce Ondřej Rea a Petr Lukas propojili s top odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny,“ doplnila.
Výstava potrvá v karlovarském muzeu do konce prázdnin. Během karlovarského filmového festivalu, tedy od 4. do 12. července, bude její návštěva zdarma v rámci muzejního programu Festivalové muzeum. Přístupná veřejnosti bude denně od 9:00 do 20:00 v hlavní budově muzea naproti Grandhotelu Pupp.
Asi nejhodnotnějším exponátem výstavy je replika Mitchell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát v reálné velikosti je stejně jako originál precizně vybroušen z jednoho kusu přírodního křišťálu. Zajímavostí podle ředitelky muzea je, že tento původní téměř devítikilogramový krystal pochází z oblasti blízko místa nálezu Mitchell-Hedgesovy lebky. „Ojedinělost předmětu umocňuje především skutečnost, že originál lebky nikde na světě vystaven pro veřejnost není,“ řekla Kožešníková.
Návštěvníci dále na výstavě replik uvidí například Longinovo kopí, Turínské plátno, Svatý grál, dosud nevyluštěný Krétský disk, Tutanchamonovu stříbrnou válečnou trubku z jeho pohřební výbavy nebo takzvaný první počítač, tedy mechanismus z Antikythéry. Součástí expozice je i Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory nebo faksimile Voynichova rukopisu, jedné z nejtajemnějších knih světa. Zážitek z výstavy je podle slov ředitelky umocněn využitím moderních multimediálních prvků, videomappingu, hologramu a promítaných krátkých videí.
Výstavu zapůjčilo karlovarskému muzeu muzeum Letohrádek Mitrovských v Brně. Je putovní, k vidění tedy není ve stálé expozici, ale na různých místech v Česku nebo po Evropě. V Muzeu Karlovy Vary jde podle ředitelky Kožešníkové o první výstavu podobného typu. V minulosti zde návštěvníci mohli vidět například egyptologickou výstavu.