Aktualizace: 15.05.2024 13:39

Jablonec nad Nisou – Téma vztahů je ústředním motivem chystané výstavy ateliérového skla v muzeu v Jablonci nad Nisou. Budou na ní díla od 28 umělců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Expozice nazvaná Sami spolu slavnostně se otevře ve čtvrtek navečer.

„Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami,“ řekla dnes ČTK kurátorka Dagmar Havlíčková.

Na výstavě jsou zastoupené takřka všechny techniky používané k výrobě ateliérového skla. „Jsou tu různé kombinované techniky, potom malované sklo, broušené sklo, ryté sklo, tavená plastika, stavované sklo. Řekla bych, že se tady každý může svým způsobem obohatit třeba i o nové techniky, které zatím ještě neznal,“ uvedla kurátorka.

Někteří z autorů do svých děl zakomponovali i jiné materiály. Třeba Michal Machat, který má na výstavě díla z malovaného skla nazvaná Skvrna a Tvor, jako doplněk použil peří, kosti a houby. Nebo polský autor Kazimierz Pawlak při vytváření plastiky z taveného skleněného vlákna využil měděný drát. Nezvyklé je podle kurátorky i dílo od Venduly Prchalové, kdy vedle objektu vytvořeného kombinovanou technikou je takřka stejný z 3D tisku. „A velice zajímavé na tom je, že na tom skleněném objektu vlevo nevidíte ty drobné nuance, které jsou na tom vpravo z 3D tisku. Když se pozorně podíváte, tak je to hlava psa a zespodu pacičky a ocásek,“ dodala Havlíčková.

Aby vystavená díla lépe vynikla, nechalo muzeum pro výstavu vytvořit efektní scénografii od sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa, jež připomíná klikatou uličku. „Máme zde takovou středovou linii,“ uvedla kurátorka. Ta vede k dílům dvou světoznámých sklářských výtvarníků. Jedním je Kolejnice od Vladimíra Kopeckého, kterou vytvořil z plochého tabulového skla, zrcadla, kolejnice a dřeva, a druhým Dvojice od Reného Roubíčka z foukaného, hutně tvarovaného skla. Na obě tato díla odkazuje i grafika výstavy, kterou vytvořil David Matura.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.