Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.

Tříčlenný soudní senát většinou dvou hlasů rozhodl, že americká vláda pravděpodobně prokáže, že působení DOGE neporušuje ústavu, protože většinu škrtů v USAID schválili úředníci administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jakkoli se na nich podílela i DOGE.

Odvolací soud tak pozastavil rozhodnutí marylandského soudce Theodora Chuanga, na něhož se předtím obrátili právníci zastupující zaměstnance USAID. Ten 18. března shledal, že kroky DOGE směřující k rozpuštění agentury byly pravděpodobně protiústavní, neboť Musk disponuje významnými pravomocemi, jež ústava vyhrazuje lidem, kteří byli do funkce zvoleni nebo potvrzeni Senátem. Šlo o jednu z prvních žalob podaných proti Muskovi samotnému, podotkla AP.

Chuang zakázal další škrty v agentuře a Trumpově administrativě přikázal obnovit přístup k počítači a e-mailu všem zaměstnancům agentury, včetně těch, kterým byla nařízena dovolená. Nenařídil nicméně přijmout zpět již propuštěné zaměstnance ani plně obnovit fungování agentury.

Odvolací soud nyní shledal, že příspěvky na sociálních sítích, například Muskovo prohlášení, že „nakrmil agenturou USAID štěpkovač“, ještě právně nedokazují, že sám vydával příkazy. Důkazy podle soudu spíše naznačují, že jednal jako poradce prezidenta a realizoval jeho politiku ve snaze vymýtit to, co Trump nazývá plýtváním, podvody a zneužíváním ve federální vládě, konstatoval soud.

Americké ministerstvo zahraničí v pátek informovalo Kongres USA o tom, že chce reorganizovat agenturu USAID a ukončit veškeré její činnosti, které neodpovídají prioritám vlády prezidenta Donalda Trumpa, oznámil ministr zahraničí Marco Rubio.

Agentura USAID, která od šedesátých let minulého století poskytovala rozsáhlou pomoc v zahraničí, mimo jiné po přírodních katastrofách, na projekty bojující s chudobou či ochraňující životní prostředí, se podle Rubia dávno vzdálila své původní misi.

Konec „fiskálně nezodpovědné éry“

„Výsledkem je to, že přínos je příliš malý a náklady obrovské,“ prohlásil Rubio. Doplnil, že díky Trumpovi nyní tato chybná a fiskálně nezodpovědná éra končí. „Orientaci našich zahraničních asistenčních programů měníme tak, aby odpovídaly tomu, co je nejlepší pro Spojené státy a jejich občany,“ dodal.

Agentura pro mezinárodní rozvoj byla jedním z prvních úřadů, na který se zaměřila skupina pro efektivitu státní správy vedená Muskem. Toho Trump pověřil, aby našel ve federálních úřadech a agenturách možnosti škrtů. V případě USAID se Musk i Trump nechali opakovaně slyšet, že agenturu chtějí zcela zrušit.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje v Kongresu napsala, že ministerstvo zahraničí zákonodárcům sdělilo, že všechny zahraniční mise USAID ukončí v nynějším fiskálním roce, který v USA skončí na konci září.

Trumpova administrativa již propustila stovky zaměstnanců USAID a rozvázala smlouvy s dodavateli, rovněž ukončila poskytování služeb v hodnotě miliard dolarů, na které po celém světě spoléhaly desítky milionů lidí, připomenul Reuters. Rubio tento měsíc upřesnil, že administrativa zrušila přes osmdesát procent programů USAID.

Podíl.