Adolf Hitler v Triumfu vůle. Dokument z říšského sjezdu NSDAP v roce 1934 natočila Leni Riefenstahlová. | Foto: ČTK/Sueddeutsche Zeitung Photo
Poslední dobou se s nálepkováním současných i zesnulých politiků roztrhl pytel. Během kampaně před americkými prezidentskými volbami se Donald Trump nebál svou protikandidátku Kamalu Harrisovou několikrát označit za komunistku. Ta jej na oplátku nazvala fašistou. Revize ideologického ukotvení se nebála ani předsedkyně AfD Alice Weidelová, když o Adolfu Hitlerovi řekla, že byl komunistou.
„Největším úspěchem po této strašné éře našich dějin bylo označit Adolfa Hitlera za pravičáka a konzervativce. On byl pravým opakem. Nebyl konzervativec. … Byl to komunista, socialista,“ řekla Weidelová Muskovi.
„Podíl dělnických voličů NSDAP byl skutečně třetinový, podle typologie ji přesto stále řadíme mezi krajně pravicové strany,“ komentuje pro Aktuálně.cz politolog Martin Jeřábek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Nástup Hitlera němečtí průmyslníci vítali a ve finále jim přinesl gigantické státní zakázky, v NSDAP existovalo také silné levicové křídlo a zpočátku měli průmyslníci vůči nacistům silnou nedůvěru. Extrémní Hitlerův nacionalismus, rasismus, antibolševismus a antisemitismus jasně dokládají příslušnost k radikální pravici,“ doplňuje Jeřábek.
Sdílet na Facebook
Sdílet na X