„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
Podle Lipavského se na schválení balíku intenzivně pracuje. „Osmnáctý sankční balík má podporu většiny, ale musíme se shodnout jednomyslně,“ upozornil a dodal, že by k odblokování slovenského postoje mělo dojít skrze jednání ze strany Evropské komise.
„Balík potřebujeme, abychom dokázali silněji zadržovat Rusko, které útočí na Evropu, bojuje na Ukrajině. Věřím, že pokud máme takhle silnou shodu v Evropě, brzy nalezneme i řešení se Slovenskem,“ doplnil. V návaznosti Lipavský vyzval k dialogu se Slovenskem. „Víme, na čem je potřeba pracovat a o čem je se Slovenskem potřeba hovořit.“
Na otázku moderátorky, zda vláda věřila, že dopis, který poslal premiér Petr Fiala (ODS) svému slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Smer), pomůže, odpověděl, že se jednalo o důležitý signál, kde Česko stojí. „Není to vměšování se do vnitřních slovenských záležitostí.“
Lipavský se také vyjádřil, že pokud bude balík schválen, přímý dopad na Česko nenastane. „Naše energetická závislost na Rusku už je přerušena. Pokud bude v Unii méně ruských energií, tak máme cesty, jak získávat energii na jiných trzích,“ podotkl.
„Neočekáváme, že dojde ke zdražení. Bereme suroviny ze světových trhů a nejsme závislí na tom, jak nastaví cenu v Moskvě. Energie na světových trzích se hýbají různě, ale ruské dodávky tvoří poměrně malý podíl,“ doplnil.
„Pokud nastane příměří, musíme mít připravené výdaje na obranu“
Ministr také upozornil, že i v době případného příměří by se sankce vůči Rusku měly dodržovat nadále. „Musíme zůstat nekompromisní. Rusko se dál bude připravovat a bude zbrojit. Pokud nastane příměří, musíme mít připravené výdaje na obranu,“ dodal.
„Máme u nás dvacet tisíc trvalých pobytů pro ruské občany a celou řadu firem, které jsou těmito občany zakládány. Zároveň ale neexistuje žádný zákon, který by říkal, že toto je ruské a toto se nesmí dít,“ komentoval Lipavský problematiku ruského obchodu a podnikání na území České republiky.
Zároveň upozornil, že v Česku platí řada sankčních opatření vůči Rusku, která znemožňují finanční operace nebo sektory pro obchodování.
„Trump dokáže přepínat mezi postoji“
Lipavský v pořadu komentoval také politický posun vůči Ukrajině a Rusku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil nespokojenost s vyjednáváním se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. „Je to změna rétoriky. Vidíme, že (Trump) dokáže přepínat mezi postoji. Nabízí prodej zbraní, což je asi lepší, než kdyby žádný obchod nenabízel,“ doplnil.
Česko se k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu nepřipojí, ale podle Lipavského aktivně pracuje na jiných aktivitách, které jsou již v procesu. „Je to například muniční iniciativa, která zvládla změnit poměr sil na bojišti z hlediska dělostřelecké palby. Jedná se o dělbu práce, kdy Česko je tam, kde má být.“
Jednání o obchodní dohodě
Lipavský se vyjádřil také k vyjednávání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a USA. „Evropa a USA mají silné ekonomické a mezilidské pouto. To, že má Trump agresivní obchodní politiku, je fakt a musíme s ním umět pracovat,“ dodal a podotkl, že věří Evropské komisi v schopnosti domluvit s USA výhodnou obchodní dohodu.
„Pokud budou cla zavedena, tak to nenecháme bez odpovědi. Již jsou namodelována případná cla vůči USA, což je ale varianta, které se chceme za každou cenu vyhnout.“