Nemůžeme se spoléhat na jednání o příměří, bude třeba širší mobilizace a vzít do armády ještě mladší muže, jinak ztratíme další velké území. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká ukrajinský investigativní reportér Jurij Butusov. Právě on v lednu zveřejnil informaci, že ukrajinská 155. mechanizovaná brigáda, částečně vyzbrojená a vycvičená Francií, se potýká s dezercemi a velkými ztrátami na bojišti.




1:15

155. mechanizovaná brigáda odjela do Francie, aby se nechala vycvičit francouzskými veliteli. | Video: Aktuálně.cz/X/francouzské ministerstvo obrany

Butusov, který vede server cenzor.net, v rozhovoru popisuje, že situace na frontě opravdu není dobrá. „Kurachove padlo a Rusové zuřivě útočí ve směru na Pokrovsk. Mají obrovské ztráty, ale pořád útočí v malých skupinách. Bohužel potřebujeme širší mobilizaci. Možná ne osmnáctiletých, ale řekněme dvacetiletých,“ říká Butusov, kterého hovor zastihl v automobilu na Donbase nedaleko Pokrovsku.

Butusov se nedomnívá, že by se blížilo uzavření nějakého příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. „Velitelé na frontě s ničím takovým nepočítají, nejsou žádné plány,“ říká.

„Naše pěchota a operátoři dronů se snaží zastavovat postup nepřítele, ale naše palebná síla je nasazena neadekvátně. Vázne elektronický boj a vypadá to, že místní velitelé ztrácejí kontrolu nad situací. Rusové jsou nyní čtyři kilometry od místa, ve kterém mohou přerušit důležitou silnici mezi Pokrovskem a Dněpropetrovskou oblastí,“ soudí novinář, který je také spoluautorem ukrajinského knižního bestselleru Bitva o Charkov.

„Zabránit obklíčení nebo pádu Pokrovsku ještě lze, ale je to možné, pouze když vojenské vedení v Doněcké oblasti změní taktiku,“ dodává Butusov. Pokrovsk je silniční křižovatka, jejíž dobytí by Rusům usnadnilo další postup na jih a západ.

Jeho text o dezerci některých příslušníků 155. brigády a dodávkách nefunkční munice vedl k sestavení komise, v jejímž čele je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem je zajistit, aby se podobné neúspěchy neopakovaly. „Vedení země a armády začalo podnikat nějaké kroky, aby takové problémy znovu nenastaly. Ale je zatím příliš brzy na to, aby se to projevilo na frontě. Jeden z velitelů této brigády zemřel na infarkt. Podle mých informací to jednoznačně souviselo se situací, která tam vznikla,“ uvádí Butusov.

Jurij Butusov | Foto: wikimedia/Mykola Svarnyk

Podle něj se ale zlepšuje situace s vadnými a nefunkčními minomety, které obdržely některé brigády. Velení začalo předávat nové minomety, vyrobené v NATO.

Zelenskyj ve středu během návštěvy Varšavy řekl, že ukrajinská armáda v současné době čítá 880 tisíc vojáků, ruská invazní vojska přibližně 600 tisíc. „Ale ukrajinské ozbrojené síly brání celou zemi a nepřítel je koncentrovaný na určitých místech, takže na některých úsecích frontové linie má početní převahu,“ uvedl prezident. Frontová linie je nyní od Černého moře až do Charkovské oblasti dlouhá přes 1200 kilometrů.

Ukrajinský parlament loni snížil věk pro mobilizaci ze sedmadvaceti na pětadvacet let. Američané naléhají, aby se dále snížil na osmnáct a aby ukrajinská armáda stabilizovala frontu před možným jednáním s Ruskem, které předpokládá nastupující americký prezident Donald Trump. Snížení odvodu na osmnáct let ale Kyjev zatím odmítá s tím, že na to stejně nemá dost zbraní a munice a že nelze riskovat tak velké ztráty na bojišti mezi mladou generací.

Video: Evropa musí na Ukrajině převzít iniciativu, říká Schneider (15. 1. 2024)

Spotlight moment: Otěže by měla převzít Evropa. Expert na USA Matěj Schneider popsal možné změny v pomoci Ukrajině | Video: Tým Spotlight

Podíl.
Exit mobile version