Jasnou vítězkyní komiksových cen Muriel se stala Štěpánka Jislová, její Srdcovku porota vybrala jako Nejlepší českou komiksovou knihu roku 2023. Upřímné vzpomínky na ne vždy příjemné milostné zážitky získaly také Cenu České akademie komiksu. Třetí cenu si Jislová odnesla za nejlepší scénář. Do Síně slávy českého komiksu vstoupil Jiří Hromádko, scenárista seriálů Modrá pětka, Robinsoni nebo Dobrodružství s Hérakle.

„Autorce se ve vyprávění daří dovedně kombinovat různé přístupy a perspektivy a zároveň prokazuje mistrovské zvládnutí komiksového jazyka, včetně funkčního střídání výtvarných technik a užívání diagramů,“ uvedla k Srdcovce porota.

Jislová vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a své krátké komiksové příběhy publikovala od roku 2013 v řadě domácích i zahraničních sborníků. Podílela se na komiksech Češi, Milada Horáková, Hon na Macbetha nebo Supro: Hrdinové na dluh. Komiks Bez vlasů, který kreslila podle autobiografických zážitků Terezy Drahoňovské, získal cenu Muriel pro nejlepší komiks roku 2020.

Ocenění pro Illnerovou i Šrámkovou

V kategorii Nejlepší krátký komiks uspěla Kateřina Illnerová. Cenu získala za publikaci Schovanec z katalogu Česko-německého komiksového symposia. Nominaci v kategorii Nejlepší komiks pro děti proměnily Jana Šrámková a Petra Josefína Stibitzová za kompletní vydání všech komiksových příběhů Matylda a Růžovej vlk, které vycházely na stránkách časopisu Raketa.

Komiksový román scenáristy Džiana Babana Rváčov 2, odehrávající se v 90. letech 20. století v prostorách pražského Starého Města a Malé Strany, vyhrál cenu v kategorii Nejlepší kresba pro výtvarníka Richarda Fischera.

Mezi zrcadly

Nejlepší překladový komiks vydalo podle poroty nakladatelství Crew s titulem Akira 6 od Katsuhira Otoma. Cenu za nejlepší překlad obdržela Marie Voslářová za překlad prvního celobarevného komiksu švédské autorky Liv Strömquistové V zrcadlové síni.

„Marie Voslářová se s náročným švédským textem na pomezí sociologie a filozofie a se spoustou popkulturních narážek vypořádala obdivuhodně – je přesný a seriózní, jindy velmi hravý a ke svému publiku mluví současnou, živou češtinou opepřenou občasným anglicismem,“ uvedla porota.

Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks získal Martin Schütz za bakalářskou práci v podobě autorské knihy ve formě komiksu Trať. Do této kategorie mohou studenti výtvarných středních a vysokých škol hlásit své ročníkové či závěrečné práce.

Za přínos českému komiksu byl oceněn Festival Ilustrace a komiksu FIK v Ústí nad Labem, na němž vystupují umělci ze světa současné ilustrace, komiksu a videoher, talentovaní studenti i významní tvůrci z Čech i Německa.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.