Komerční prezentace Aktual.: 18.12.2024 13:12

Praha – Do pokusného ověřování nového oboru všeobecné lyceum, které má pomoci rozšířit nabídku všeobecného vzdělávání ve středních školách, se zapojí 32 škol. Ministerstvo školství o tom informovalo na svém webu. Zapojí se například šest škol z Prahy, čtyři z Českých Budějovic, tři z Brna, ale i školy z dalších měst a krajů. V novém oboru budou žáci moci začít studovat od příštího školního roku. Dosud si mohli vybírat lycea s oborovým zaměřením, jako je například pedagogické či technické lyceum. V Česku je podle statistiky ministerstva školství asi 1300 středních škol.

Nový obor by mohl být alternativou všeobecného vzdělání při současné vysoké poptávce pro gymnáziích. Na rozdíl od gymnázií by tato lycea podle ministerstva neměla nabízet akademické vzdělávání, zaměřit by se měla praktičtěji. Studentům zároveň umožní vybrat si zaměření později při studiu, na rozdíl od současných technických či pedagogických lyceí. Obor je podle ministerstva vhodný pro žáky, kteří si zatím nejsou jistí, jakému zaměření by se chtěli věnovat.

Všeobecné lyceum představilo ministerstvo letos na podzim v souvislosti s plánovanou proměnou soustavy středních škol. Počet oborů středních škol by se měl podle aktuálního návrhu Národního pedagogického institutu snížit na méně než polovinu, z asi 280 na 127. Proti zavedení všeobecného lycea se v minulosti vyjádřila Asociace středních průmyslových škol, označila ho za nadbytečný. Podle zástupců ministerstva má tento druh lycea pomoci řešit nedostatek míst ve všeobecných oborech především v některých krajích.

Náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS) v příštím roce očekává podobný další nárůst zapojených škol, uvedl dnes na síti X. Do testování se od září zapojí školy z 11 krajů, žádná se ho nebude účastnit v Olomouckém, Libereckém a Karlovarském kraji, vyplývá ze seznamu na webu ministerstva.

V předchozím školním roce bylo v Česku 190 lyceí, letos je jich 222, uvedl při představení nového oboru premiér Petr Fiala (ODS). Všeobecné vzdělání mohou žáci získat především na gymnáziích. Podle statistiky ministerstva školství bylo v minulém školním roce v Česku asi 380 gymnázií, vzdělávalo se v nich na 138.500 žáků, z toho asi 41.500 v nižším stupni víceletých gymnázií, tedy na úrovni druhého stupně základní školy. Celkově se v minulém školním roce ve středních školách vzdělávalo téměř 485.000 žáků.

Podle průzkumu PAQ Research chce všeobecnou střední školu pro své děti asi třetina rodičů. Zájem je podle analytiků vyšší než nabízená kapacita. O nedostatku míst na gymnáziích se hovoří v posledních letech například v Praze. Z dat Eurostatu za rok 2020 vyplývá, že ve všeobecném vzdělávaní bylo tehdy asi 30 procent středoškoláků, zbytek navštěvoval střední odborné školy a střední odborná učiliště. V průměru je přitom ve členských státech Evropské unie v poslední době ke všeobecnému studiu přijímáno 51,3 středoškoláků.

 

Podíl.
Exit mobile version