Aktualizace: 20.01.2024 09:55

Praha – Ministerstvo práce navrhuje, aby o navyšování příspěvku na péči rozhodovala jen vláda a nemusel se měnit zákon. Kabinet by mohl dávku zvedat tehdy, pokud by ceny od posledního přidání vzrostly nejméně o pět procent. Upravuje to připravovaná novela o sociálních službách, kterou brzy projedná vláda. Podle plánu resortu práce by po uzákonění změn pak měla hned nařídit navýšení příspěvků zhruba o čtvrtinu. Ročně by to mohlo stát až 8,5 miliardy korun navíc. Proti změně se staví ministerstvo financí. Navyšování dávky bez dalších úprav odmítá.

O zvýšení příspěvků chtěla v pátek ve Sněmovně jednat opozice na mimořádné schůzi, kterou nechalo svolat hnutí ANO. Navrhovalo zvednout dávku o desetinu. Prosazuje to Národní rada osob se zdravotním postižením. Koalice program jednání zamítla. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že vláda s přidáním počítá nejpozději od července. Svou novelu zdůvodnil tím, že dosavadní proces valorizace je zdlouhavý a nepružný.

„Podle dosavadního vývoje inflace v posledním roce a půl a současně s ohledem na delší dobu, kdy se příspěvek na péči naposledy navyšoval, je vhodné zakotvit jasná pravidla, podle kterých by mohlo k navýšení příspěvku na péči docházet. Příspěvek na péči má zachovávat svou reálnou hodnotu,“ uvedlo ministerstvo v podkladech k novele.

Příspěvek se vyplácí od roku 2007 postiženým a seniorům na opatrování v zařízení či doma. Dospělí dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 880, 4400, 12.800 a 19.200 korun a děti 3300, 6600, 13.900 a 19.200 korun. Podle návrhu by vláda mohla dávku upravit, pokud by se od posledního přidání index spotřebitelských cen zvedl nejméně o pět procent. Podobný postup je teď při zvyšování životního minima. Kabinet by mohl zvednout všechny čtyři příspěvky plošně, nebo každý jinak. Částky by stanovil v nařízení.

Novela začne platit, pokud ji schválí po vládě i Parlament a podepíše prezident. Ministerstvo navrhuje, aby pak kabinet do měsíce rozhodl o přidání a od dalšího měsíce po vydání nařízení lidé pobírali víc. Podle návrhu by se dospělým měly zvednout buď všechny čtyři stupně dávky, nebo jen tři vyšší. První stupeň by tak buď zůstal na 880 korunách, nebo by měl činit 2000 korun. Další stupně by se dostaly na 5500, 15.400 a 23.100 korun. U dětí by se měly upravit všechny příspěvky, a to na 4100, 8200, 16.700 a 23.100 korun. Potřeba by bylo při zvýšení všech částek 8,5 miliardy korun ročně navíc, při upravení sedmi dávek bez nejnižší pro dospělé pak 7,2 miliardy korun.

„Ministerstvo financí odmítá jakékoliv úpravy, které by vedly k prostému navyšování příspěvku na péči bez dalších systémových změn, na kterých se na ministerstvu práce pracuje několikátý rok po sobě bez viditelného výsledku,“ uvedl v připomínkách resort financí. Podle něj navýšení jen odsune problém s finanční udržitelností sociálních služeb a ministerstvo práce by si mělo každé přidání platit ze svého rozpočtu. Paragraf o zvýšení dávky vládou při růstu cen žádá škrtnout.

Podíl.
Exit mobile version