Aktual.: 7.02.2025 13:33

Praha – Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvýšit podporu přechodných i dlouhodobých pěstounů připravených přijmout handicapované děti či sourozence, a to pomocí peněz i lepší dostupnosti odlehčovacích služeb. Zájem o pěstounství stoupá, meziročně přibyly takovýchto domácností tři desítky. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zlepšit je podle něj třeba nabídku pro pěstouny, kteří jsou ochotni starat se o handicapované nebo sourozenecké skupiny. Další skupinou jsou ti, kteří jsou připraveni na víkendové pohotovosti.

Pro zvýšení odměn pěstounů je nutná změna legislativy. Ředitelka odboru rodinné politiky, ochrany dětí a sociálního začleňování Petra Kačírková novinářům řekla, že by se mohla odehrát ještě během mandátu končící Sněmovny pomocí pozměňovacího návrhu k jedné z norem, které už poslanci projednávají.

V Česku je nyní 63 rodin připravených ihned přijmout dítě. Kapacity se liší kraj od kraje, je proto podle ministerstva ještě nutné zvýšit komunikaci mezi jednotlivými regiony. Podle zatím neúplných statistik za leden bylo z rodin odebráno 127 dětí. O zhruba polovinu z nich se postarali příbuzní, o druhou pěstouni či zařízení pro péči o děti v tísni.

Ke konci minulého roku přestaly fungovat takzvané kojenecké ústavy. Dvě pětiny chlapců a děvčat se dostaly do rodin. Zbývající děti přešly do jiných domovů, nebo zůstaly v přeměněném zařízení. Dosavadní kojenecké ústavy se transformovaly na dětské azylové domy, stacionáře či zdravotnická zařízení. Od letoška není možné děti do tří let do ústavů posílat. Podle Jurečky zvládají kraje a obce situaci velmi dobře, funguje mezi nimi spolupráce.

Počet pěstounských rodin na přechodnou dobu v ČR dosáhl v prosinci celkového počtu 955 rodin. Podle Kačírkové se číslo průběžně mění tak, jak někteří pěstouni stárnou či noví přicházejí.

Novelu o ochraně dětí, podle níž není možné od ledna děti do tří let do ústavů posílat, zákonodárci přijali před více než třemi lety. Podle průzkumu ministerstva práce a Nadace J&T počet dětí v kojeneckých ústavech každoročně klesal. Za šest let se snížil na méně než polovinu. Na jaře 2018 pobývalo v zařízeních 649 dětí, loni na jaře 309. Počet i podíl dětí nad čtyři roky rostl. Minulý rok na jaře tvořily tříleté a mladší děti třetinu, bylo jich 107. Starších chlapců a děvčat bylo v kojeneckých ústavech 202. Z nich bylo 88 školáků nad sedm let.

Domácí i zahraničních organizace léta Česko kritizovaly za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina bylo Česko v Evropě jednou z posledních zemí, kde bylo možné děti do tří let do zařízení dávat. Podle dřívější vládní strategie se děti do tří let neměly do ústavů posílat už od roku 2014 a děti do sedmi let od roku 2016. Zákaz se podařilo části poslanců do novely o ochraně dětí dostat až v létě 2021.

Podíl.