Aktualizace: 9.07.2024 15:02

Moskva/Kyjev – Ruská protivzdušná obrana zničila 38 dronů, které Ukrajina vypustila v noci, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Agentura Reuters a server Ukrajinska pravda píší s odvoláním na své nejmenované zdroje, že ukrajinské tajné služby SBU a HUR podnikly úder pomocí dronů na vojenské letiště Achtubinsk v Astrachaňské oblasti, ropnou rafinerii ve Volgogradské oblasti a rozvodnu elektřiny v Rostovské oblasti.

Ruské ministerstvo obrany před tím uvedlo, že jeho obrana zničila tři drony nad Belgorodskou oblastí, sedm dronů nad Kurskou oblastí, dva nad Voroněžskou, 21 bezpilotních letounů nad Rostovskou a pět dronů nad Astrachaňskou oblastí. Terčem náletu dronů se podle listu Kommersant stala i Volgogradská oblast. Letiště ve Volgogradu a v Astrachani kvůli útokům dronů na čas omezila přílety a odlety.

Ve Volgogradské oblasti trosky sestřelených dronů způsobily požár v rozvodně ve městě Frolovo a také ve skladě pohonných hmot ve městě Kalač na Donu, napsal na svém webu list Kommersant. Na sklad pohonných hmot podle zpravodajského kanálu Mash zaútočilo přinejmenším pět dronů, podle kanálu Shot zaznělo nejméně deset výbuchů.

Rostovská oblast na jihozápadě Ruska v noci čelila mohutnému útoku ukrajinských dronů, protivzdušná obrana z nich desítky zničila. Drony nicméně zapálily dva transformátory v rozvodně elektrické sítě, na místo vyjeli hasiči, uvedl předtím na sociální síti gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubjev. Později dodal, že se požár podařilo uhasit a že se vše obešlo bez mrtvých a zraněných.

„Síly protivzdušné obrany pokračují v odrážení útoku bezpilotních letounů. Informace se upřesňují,“ napsal gubernátor regionu sousedícího s Rusy okupovanou východní částí Ukrajiny. Ta se už déle než dva roky brání ruské agresi a v pondělí čelila rozsáhlému ruskému vzdušnému úderu, který si vyžádal desítky mrtvých a zraněných.

Několik zničených dronů hlásí i gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev, podle kterého si nálet nevyžádal oběti, ani nezpůsobil škody. Varoval však, že nebezpečí trvá.

Jeden místní obyvatel byl zabit a další dva zraněni při útoku ukrajinských sil na ruské město Belgorod, uvedl dříve na sociální síti gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Později informoval o dalším zraněném při ukrajinském ostřelování vsi Novaja Tavolžanka. Toto ostřelování podle gubernátora také připravilo část pohraničního města Šebekino o elektřinu. Bez proudu se ocitli také obyvatelé části města Grajvoron a sedmi vsí v okolí. Gladkov kromě toho v noci na dnešek oznámil, že za uplynulý den při útocích ukrajinských ozbrojených sil zemřeli čtyři lidé a dalších 20 jich bylo zraněno.

Společná akce ukrajinské tajné služby SBU a vojenské rozvědky HUR skončila požáry na letecké vojenské základně Achtubinsk v Astrachaňské oblasti, ve skladu s pohonnými hmotami v Kalači na Donu ve Volgogradské oblasti a v rozvodně elektřiny v Rostovské oblasti, napsala později Ukrajinska pravda s odvoláním na své nejmenované zdroje v obou tajných službách. O ukrajinských útocích na tyto tři regiony psal také Reuters, který se odvolává na své blíže nespecifikované bezpečnostní zdroje.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.