Aktualizace: 22.02.2024 13:14

Moskva – Ruské ministerstvo obrany hlásí dobytí obce Poběda nedaleko Marjinky v ukrajinské Doněcké oblasti. Kyjev se k tomuto tvrzení Moskvy zatím nevyjádřil. Ukrajinský generální štáb předtím ve své operační svodce uvedl, že ukrajinští vojáci v tomto místě útoky ruských invazních sil odrážejí. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války nezávisle ověřit.

„Na doněckém směru jednotky jižní skupiny vojsk osvobodily obec Poběda a zlepšily pozice podél přední linie,“ prohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany podle ruské státní agentury TASS, přičemž termínem „osvobození“ Moskva označuje dobytí a okupaci ukrajinského území.

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním hlášení přitom uváděl, že ukrajinští vojáci zadržují útoky invazního vojska v okolí obcí Heorhijivka, Novomychajlivka a také Poběda, které se nacházejí nedaleko Marjinky. „Nepřítel se tam pokusil prolomit obranu našich jednotek čtrnáctkrát,“ uvedla ukrajinská armáda.

Samotnou Marjinku, která je nyní podle médií naprosto zničená, Rusko dobylo na sklonku loňského roku. Město leží několik desítek kilometrů jihozápadně od Doněcku. Severozápadně od něj se nachází boji zdevastovaná Avdijivka, odkud Kyjev před několika dny stáhl své jednotky a Moskva uvedla, že město zcela ovládla.

Ruské invazní síly jsou v poslední době na Ukrajině v ofenzivě. Podle nedávné zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW) se Rusové snaží vést nejméně tři ofenzivní operace: v Avdijivce a jejím okolí, podél hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí – zejména ve směru na Kupjansk a Lyman, a také u Robotyne v Záporožské oblasti. ISW dále napsal, že zpoždění v západní vojenské pomoci Ukrajině pravděpodobně pomáhá Rusku útočit v několika sektorech fronty najednou s cílem vyvinout tlak na ukrajinské ozbrojené síly.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.