Aktualizace: 8.07.2024 18:38

Kyjev/Moskva – Dnešní masivní ruský útok na Ukrajinu zasáhl podle ukrajinských představitelů mimo jiné dětskou nemocnici v metropoli, vyžádal si nejméně tři desítky mrtvých a přes 150 zraněných a vyvolal silnou kritiku ze strany západních představitelů včetně těch českých. Více než 40 raket mířilo podle ukrajinských úřadů na veřejnou infrastrukturu a domy v nejméně pěti městech. Moskva tvrdí, že útočila na vojenské cíle. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pohrozil Rusku odplatou a uvedl, že bude požadovat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ta by o věci podle diplomatů měla jednat v úterý.

Útok, který ruské síly na rozdíl od pravidelných nočních úderů podnikly za bílého dne, si v Kyjevě vyžádal nejméně 21 mrtvých a téměř stovku zraněných. Starosta Vitalij Kličko jej označil za jeden z nejhorších útoků na ukrajinskou metropoli od začátku ruské invaze z února 2022.

Jedna ze střel, typ s plochou dráhou letu Ch-101, podle ukrajinské tajné služby SBU zasáhla kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt. Na prohledávání sutin a jejich odklízení ještě dnes večer pracovali záchranáři. Ruské střely také podle ukrajinské energetické společnosti DTEK v hlavním městě zcela zničily nebo poškodily tři transformátorové stranice a rovněž části rozvodné sítě.

V Kryvém Rihu útok zabil 11 lidí a 47 dalších zranil, podle starosty Oleksandra Vilkula toto město v Dněpropetrovské oblasti utrpělo několik zásahů, mimo jiné byly poškozeny administrativní budova a průmyslový podnik. Tři lidé zahynuli ve východukrajinském Pokrovsku a jednoho mrtvého a šest zraněných hlásí úřady v Dnipru. Zelenskyj uvedl, že útoky mířily i na východoukrajinská města Slovjansk či Kramatorsk. Rusové dohromady poškodili přes 50 civilních objektů včetně obytných budov, obchodního centra a dvou zdravotnických zařízení, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra.

Moskva, která opakovaně i přes četné důkazy odmítá, že by na Ukrajině útočila na civilní cíle, prohlásila, že dnes mířila na vojenský průmysl a na základny ukrajinského letectva. Prohlášení ukrajinských představitelů ruské ministerstvo obrany odsoudilo jako „naprosto nepravdivá“. Škody v Kyjevě způsobil „pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany“, dodalo ministerstvo s tím, že jde o „provokace“ Kyjeva, které mají vpředvečer summitu NATO zajistit Ukrajině peníze ze Západu.

„Musíme Rusko pohnat k odpovědnosti za teroristické činy a (ruského prezidenta Vladimira) Putina za to, že tyto útoky nařídil. Pokaždé, když se s ním pokoušíme jednat o míru, Rusko odpoví útoky na domy a nemocnice,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci ve Varšavě, kde se dnes setkal s polským premiérem Donaldem Tuskem. Ukrajinský prezident také západním partnerům vzkázal, aby Kyjevu pomohli se silnou odpovědí na ruský útok.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell obvinil Rusko z nemilosrdných útoků na ukrajinské civilisty. Dnešní ruské raketové útoky jsou válečným zločinem, který musí odsoudit celý svět, prohlásil podle agentury Reuters italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Také Litva ostře odsoudila Moskvu a vyzvala k větší podpoře Ukrajiny.

Zásah dětské nemocnice v Kyjevě a objektů v mnoha dalších ukrajinských městech je důkazem, že Putinovo Rusko se nezastaví před ničím, uvedl před odletem na summit NATO český prezident Petr Pavel. Rozsáhlé ruské údery odsoudili i český premiér Petr Fiala, podle kterého jde o důkaz brutality ruské války na Ukrajině, či šéf diplomacie Jan Lipavský, jenž zdůraznil, že před agresí nelze ustupovat.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.