
Aktual.: 29.03.2025 16:03
Neipyijto/Bangkok – Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Barmě stoupl už na více než 1600, uvedla podle agentury AFP vládnoucí vojenská junta. Předchozí dnešní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Podle dosavadních vyjádření barmských představitelů, kteří se dnes obrátili na mezinárodní společenství se žádostí o pomoc, se dá očekávat, že počet obětí dále poroste.
Vojenské vedení 54milionové země dnes odpoledne SEČ uvedlo, že dosud bylo nalezeno 1644 mrtvých a dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Čeští občané v Barmě jsou v pořádku, potvrdil dnes páteční informace Černínský palác.
Zemětřesení o síle 7,7 stupně udeřilo v pátek kolem 12:50 místního času (7:20 SEČ), epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Barmy, které má 1,6 milionu obyvatel. Otřesy v mnoha oblastech vedly ke zřícení budov a způsobily i další rozsáhlé škody.
„Zasažena byla infrastruktura, jako jsou silnice, mosty a budovy, což způsobilo ztráty na životech a zranění civilistů. V postižených oblastech se v současné době uskutečňují pátrací a záchranné operace,“ uvedla junta v dřívějším prohlášení.
Ve většině metropole Neipyijto nadále nefunguje elektřina či internet, poškozeno je množství silnic a zcela zničené jsou i některé budovy, v nichž bydleli vládní zaměstnanci. AFP napsala, že přes 90 lidí je pravděpodobně uvězněno v troskách dvanáctipatrové budovy v Mandalaji, která se v důsledku otřesů zřítila. Záchranáři se je snaží dostat ven. Na řadě míst asijské země se lidé pokoušejí své příbuzné vyprostit jen za pomoci rukou a jednoduchých nástrojů, protože nemají k dispozici těžkou techniku.
Z analýzy satelitních snímků podle agentury AP mimo jiné vyplynulo, že se zřítila řídicí věž letiště v metropoli Neipyijto. Jestli někdo zemřel, není jasné, ale je pravděpodobné, že v čase zemětřesení ve věži byli lidé.
První zahraniční letadla s pomocí zatím přistávají v bývalém hlavním městě Rangúnu. Čína uvedla, že do Barmy poslala přes 135 záchranářů a expertů spolu se zdravotními potřebami, Rusko informovalo o 120 záchranářích. Desítky jich vyslala i Indie, přislíbila je například také Malajsie.
Barmou zmítá vleklá a krvavá občanská válka, která má už tak na svědomí rozsáhlou humanitární krizi, připomíná AP, podle níž jsou vysídleny přes tři miliony lidí. Cestování je v zemi obtížné a nebezpečné, což ještě komplikuje záchranné práce. Vojenská vláda, která i po zemětřesení pokračovala v útocích, v pátek v několika regionech vyhlásila stav nouze.
Zemětřesení otřáslo také sousedním Thajskem, kde podle aktuální bilance zahynulo šest lidí a dalších 26 bylo zraněno. Stalo se tak na třech staveništích včetně jednoho, kde se zřítila nedokončená stavba třicetipatrového mrakodrapu. Dalších 47 lidí se stále pohřešuje, uvedly dnes podle AP thajské úřady.
Barma požádala o zahraniční pomoc, obdržela ji i česká ambasáda
Barmská vláda oficiálně požádala o zahraniční pomoc po ničivém zemětřesení, obdrželo ji i české velvyslanectví v Rangúnu. Radiožurnálu to řekl vedoucí tamního úřadu Petr Starý. Ministerstvo zahraničí (MZV) na dotaz ČTK uvedlo, že žádost o pomoc je zatím obecná. Obdrželo ji více států, její detaily se v tuto chvíli řeší, řekla mluvčí MZV Mariana Wernerová. Čeští hasiči jsou v pohotovosti, žádost zatím neobdrželi.
„Tentokrát vláda oficiálně o zahraniční pomoc požádala, my jsme dostali tu žádost také, ale samozřejmě komplikace je, jak tu zahraniční pomoc dostat na jednotlivá místa,“ řekl Starý. Podotkl, že některá místa jsou pod kontrolou vlády, některá pod kontrolou opozice, další pod kontrolou etnických ozbrojených armád a některá nejsou pod kontrolou nikoho. „To si myslím, že bude největší logistický problém, jak zajistit dodání humanitární pomoci všem bez rozdílu, kde se zrovna nachází,“ dodal.
Současná situace v Barmě je značně nepřehledná. Střední Barma, která byla epicentrem otřesů, byla ještě před přírodní katastrofou zpustošena nálety a boji mezi armádou a povstalci. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) po zemětřesení vyzvala tamní vojenskou juntu, aby umožnila přístup humanitární pomoci do všech postižených oblastí. Vojenský režim mezitím oznámil, že je otevřen mezinárodní pomoci a že přispět může jakákoli země či organizace. OSN je již s barmskou vládou v kontaktu a v jihovýchodní Asii mobilizuje své zdroje, aby mohla obyvatelům Barmy pomoci, oznámil podle Reuters generální tajemník OSN António Guterres.
V pohotovosti jsou od pátku také čeští hasiči, barmské úřady ale zatím nepodaly prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany Unie žádost o pomoc. „Český odřad specializovaný na prohledávání sutin a záchranu osob v městském prostředí zůstává nicméně v pohotovosti a je připraven do zemětřesením postižené země v případě obdržení žádosti vyrazit,“ řekl dnes ČTK vedoucí oddělení komunikace generálního vedení hasičů Jan Kocourek.