Komerční prezentace Aktual.: 13.02.2025 21:08

Mnichov (Německo) – Hrozivý, tragický, nepochopitelný – taková slova volí Mnichované v reakci na útok, při kterém dnes čtyřiadvacetiletý Afghánec najel autem do průvodu odborářů. Téměř tři desítky jich zranil, několik kriticky. Někteří obyvatelé bavorské metropole, které ČTK nedaleko místa činu oslovila, žádají zpřísnění migrační a azylové politiky. Jiní ale pochybují, že se podobným útokům dá zabránit. Na konci příštího týdne se v Německu konají předčasné parlamentní volby, migrace a bezpečnost jsou hlavním tématem předvolební kampaně.

„Je to hrozná tragédie. Jdu kolem a právě jsem si v mobilním telefonu hledal, co se tu stalo,“ řekl ČTK pětapadesátiletý Christian. Místo činu, křižovatku ulic Karlstrasse a Seidlstrasse v centrální mnichovské části Maxvorstadt, má v tu chvíli na dohled, za červenobílou policejní páskou. „Politici s tím musí konečně něco dělat,“ dodal.

Na místě tragédie stále zůstávají věci zraněných, oblečení, dětský kočárek, reflexní vesty, které měli účastníci odborářské demonstrace na sobě, ale i izotermické fólie, které použili záchranáři při poskytování první pomoci. Na místě stojí také poškozený osobní vůz značky Mini. Jeho řidiče, 24letého žadatele o azyl z Afghánistánu, policie zadržela na místě.

„Prostě nepochopitelné,“ kroutí hlavou nad útokem 23letá Sandra, která v Mnichově studuje vysokou školu. Útok se odehrál krátce před volbami do Spolkového sněmu. Hlavním tématem předvolební kampaně přitom je migrace a bezpečnost, a to nejpozději od lednového útoku v bavorském Aschaffenburgu, kde neúspěšný žadatel o azyl zaútočil kuchyňským nožem na skupinu dětí ze školky. Zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, který přispěchal na pomoc.

„Moje rozhodnutí, koho budu volit, to nezmění. Ale mohlo by to určitě posílit pravicové extremisty,“ řekla ČTK v reakci na dnešní mnichovský útok Sandra. Na mysli měla stranu Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou a která prosazuje tvrdý přístup k migrantům včetně jejich masových deportací. V průzkumech veřejného mínění má AfD v posledních týdnech 20 až 22 procent hlasů, a stane se tak zřejmě druhou nejsilnější stranou v parlamentu. „Já si ale nemyslím, že se tohle dá změnit nějakými opatřeními. Páchají to jednotlivci,“ dodala studentka Sandra.

Spolupředsedkyně AfD a kandidátka na kancléřku Alice Weidelová v první reakci na útok v Mnichově vyzvala na síti X k obratu v migrační politice. Použila přitom výraz „Migrationswende“. Podobný výraz, „Zeitenwende“, použil kancléř Olaf Scholz po ruském útoku na Ukrajinu v únoru 2022. Avizoval jím, že se zásadně změnila doba, ve které Němci žijí.

Také opoziční konzervativní unie CDU/CSU, která podle průzkumů volby 23. února vyhraje, v posledních týdnech přitvrdila v požadavcích na změnu migrační a azylové politiky. Její volební lídr a pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz požaduje mimo jiné důslednější deportace odmítnutých žadatelů o azyl a odmítání migrantů bez dokumentů přímo na hranici, i kdyby měli nárok na azyl.

Bavorský premiér a předseda CSU Markus Söder na místě útoku vyjádřil zármutek, dodal ale, že se konečně musí něco změnit. S tím souhlasí i sedmdesátník Franz, kterého ČTK oslovila v centru Mnichova. I on hovořil o tragédii, která ale musí mít konečně následky i ve změně migrační politiky. „Já volím desítky let CSU a myslím, že po volbách, až budou u moci, musí migraci zastavit. Takhle už to přece dál nejde,“ řekl.

V centru Mnichova, kam Franz vyrazil na nákup, jsou na mnoha místech o domy opřené kovové bezpečností zábrany. Vidět jsou také desítky policistů. Ve městě totiž panují přísná bezpečnostní opatření kvůli Mnichovské bezpečnostní konferenci, která začne už v pátek. Dohlížet na její průběh má až 5000 policistů. Na akci se sjede šest desítek hlav států a vlád z celého světa, včetně amerického viceprezidenta J. D. Vance, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského či české hlavy státu Petra Pavla.

Útok v Mnichově si vyžádal 30 zraněných, pachatel měl povolení k pobytu

Při útoku v Mnichově utrpělo zranění 30 lidí. S odvoláním na policii v bavorské metropoli to uvedla agentura DPA. Dopoledne najel autem do protestního průvodu odborářů 24letý Afghánec, podle úřadů tak učinil úmyslně. Bavorský premiér Markus Söder čin označil za pravděpodobný útok. Zemský ministr vnitra Joachim Herrmann uvedl, že Afghánec měl povolení k pobytu i k práci v Německu, i když jeho žádost o azyl úřady zamítly.

„Je to prostě hrozné, když dostanete zprávu, že opět někdo najel automobilem do množství lidí a je mnoho zraněných,“ řekl Söder poté, co navštívil místo útoku nedaleko mnichovského hlavního nádraží. Primátor města Dieter Reiter po jeho boku hovořil o úmyslu zabít či zranit co nejvíce lidí.

Policie původně informovala o 28 zraněných, ministr vnitra Hermann o 27. Večer mnichovská policie uvedla, že napočítala celkem 30 zraněných. Několik z nich je v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou i děti. Protestního průvodu odborového svazu Verdi se zúčastnilo zhruba 1500 lidí. Útočník do něj najel zezadu, předjel přitom policejní auto, které průvod doprovázelo.

„Je to extrémně obtížná situace,“ uvedl na odpolední tiskové konferenci na místě činu Herrmann, podle něhož ale policie i záchranáři odvedli výbornou práci. Zatím nejsou informace o tom, že by událost souvisela s Mnichovskou bezpečnostní konferencí, která začne v pátek, je ale třeba prošetřit motivaci afghánského útočníka, dodal.

Večer Herrmann informoval, že 24letý Afghánec má povolení k pobytu a k práci v Německu, i když jeho žádost o azyl byla zamítnuta. „Tím byl pobyt pachatele do dnešního dne podle současných informací naprosto v souladu se zákony,“ uvedl. Podle něj přišel Afghánec do Německa na konci roku 2016, žádost o azyl mu byla zamítnuta v roce 2020. O rok později dostal povolení k pobytu. Pracoval jako ostraha v obchodech.

Vyšetřování případu vede centrála pro boj proti extremismu a terorismu. Podle bavorského premiéra Södera ale není motiv činu zatím jasný.

Söder, jehož strana CSU stejně jako sesterská CDU v nynější předvolební kampani zdůrazňuje tvrdý kurz proti migraci, dnes také připomněl, že to není první podobný případ, a je proto nutné ukázat rozhodnost v tom, že se v Německu něco musí změnit.

Podíl.
Exit mobile version