Aktualizace: 23.05.2024 10:17

Praha – Jako pietní místa budou studentům Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze sloužit od pátku do konce roku dvě místnosti ve čtvrtém patře, ve kterých zemřely oběti prosincové střelby, a spojovací chodba. Vedení fakulty do nich pět měsíců po tragické události instalovalo kovové studánky, kameny, květiny a piano tak, aby návštěvníkům byly k dispozici pro vyjádření soustrasti a vzpomínek na ty, které ztratili. Proděkan FF UK Martin Pehal dnes novinářům řekl, že projekt navazuje na iniciativu udržování pietního ohně na náměstí, který hořel před fakultou celý leden. Škola podle něj počítá se vzpomínkovou akcí na konci roku v den, který změnil její chod. Využije při ní objekty, které během roku vznikly.

Loni 21. prosince střelec, který byl podle policie studentem fakulty, zabil v sídle školy 14 lidí, následně i sebe a dalších 25 lidí zranil. Fakulta se po tragédii uzavřela zhruba na dva měsíce. Znovu se budova studentům a vyučujícím otevřela na začátku letního semestru v únoru s výjimkou čtvrtého patra.

Takzvané Tiché místo ve čtvrtém patře budovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy bude sloužit pro vzpomínání, návštěvníci budou moct zanechat vzkaz, položit votivní předměty, manipulovat s vodou ze studánek či zapálit svíčku. Do konce roku v této části školy fakulta neobnoví běžný provoz. Další část čtvrtého patra by se pro výuku měla otevřít od začátku zimního semestru příštího akademického roku, tedy na přelomu září a října.

Zaměstnanci, kteří do prosincové tragédie sídlili ve čtvrtém patře, mají podle proděkanky pro vnější vztahy a další vzdělávání fakulty Michaely Slussareff možnost vracet se do svých pracoven již nyní před létem. Není to ale povinnost, informovala. „Stejně tak jsme již začali sbírat podněty od akademické obce a dalších zainteresovaných osob k tomu, jaké stálé pietní místo by mělo v budoucnu vzniknout. Chceme vytvořit prostor či objekt, který bude co nejvíce odpovídat potřebám a přáním celé zasažené komunity,“ uvedla už dříve.

Studentům i zaměstnancům nabízí podle proděkanky fakulta stále skupinovou i individuální psychosociální pomoc. Podílejí se na ní psychologové a psychoterapeuti.

Tragická střelba na fakultě a s ní související události významně psychicky zasáhly na 9000 lidí, uvedla v dubnu policie ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci. Podporu a krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků z Integrovaného záchranného systému a partnerských organizací.

Policie se případem stále zabývá, motivy pachatele zatím neobjasnila.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.