Aktualizace: 08.09.2023 12:05
Praha – Výrobci dodají do druhé poloviny listopadu do Česka 300.000 balení penicilinu v tabletách a suspenzích. Měl by ho tak být dostatek, uvedlo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. V pondělí přijde 30.000 balení penicilinu od společnosti BB Pharma, která dodávky do Česka v posledním půlroce zvýšila o 500 procent, uvedl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví předseda představenstva společnosti Jiří Volf. Podle zástupců ministerstva i distributorů hraje v současném nedostatku léků velkou roli panika. Pacientům doporučili lék si v lékárně, která to umožňuje, například v nemocnici nebo řetězci lékáren, rezervovat před tím, než pro něj vyrazí.
Podle předsedy České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Ilji Tachecího má dostatek jiných náhrad i známý lék na průjem, který dlouhodobě chybí.
BB Pharma podle Volfa pokrývá asi 15 procent českého trhu s penicilinem a firma urychlila podzimní dodávky. “Stejným způsobem debatujeme i s dalšími výrobci a zároveň řešíme dodávky ze zahraničí,” řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V tiskové zprávě poté uvedl, že do prvních říjnových dní bude dodáno 130.000 balení v suspenzích a tabletách, do druhé poloviny listopadu dalších 170.000 balení.
“Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny (na covid-19), než aby nějakému pacientovi chyběl,” dodal ministr. Na kritiku, kterou očekává, je připravený. Odmítl kritiku, která zazněla od poslance Andreje Babiše (ANO), který ve Sněmovně uvedl, že on by penicilin zajistil a sám dovezl. “Opravdu si nemyslím, že by premiér (Petr) Fiala postupoval takhle,” dodal s odkazem na Babišovo řízení boje proti epidemii covidu-19.
Problém podle ministra není v tom, že by léků nebyl dostatek, ale že nejsou ve všech lékárnách. Současná legislativa podle něj neumožňuje lékárně, která si objedná velké množství léků, je nedodat. “Vzhledem k tomu, že expirační doba u penicilinu je třeba pět let, tak je logické, že se chtějí předzásobit,” řekl novinářům po tiskové konferenci. Pacientům doporučil, aby využívali rezervační systémy, které mají například fakultní nemocnice nebo řetězcové lékárny. Zlepšení má podle něj přinést novela zákona o léčivech, kterou projednává Sněmovna. Měla by dát pacientům možnost zajistit si zásobu léku v konkrétní lékárně a lékárnám uložit povinnost objednávat jen množství léčiv, které obvykle spotřebují.
Současná situace vadí České lékárnické komoře, zejména majitelům samostatných lékáren. “Věřím, že novela zákona tak, jak byla navržena, napomůže k tomu, aby v případě, že budou dodávky do republiky z jakýchkoliv skupin limitované (…), tak přispěje k tomu, aby byly přípravky dodávané rovnoměrně napříč celou republikou,” řekl člen jejího představenstva a vedoucí ústavní lékárny IKEM Michal Hojný.
S tím ale nesouhlasí Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékáren, který novelu dlouhodobě kritizuje. “O rovnoměrném zásobení lékáren není v novele ani slovo a věta, že distributor nesmí zvýhodnit žádnou lékárnu, je jen fráze. Všichni v oboru víme, že distribuce má své přednostní odběratele smluvní, jako jsou fakultní a další nemocnice, anebo své řetězcové lékárny. Na situaci se nic nezmění,” napsal na síti X, dříve twitteru.
Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka je z dat patrné, že léků bylo do ČR dodáno dost a nebyly dosud vydané, takže v některých lékárnách být musí. Problémy loni na podzim podle něj způsobil výpadek jednoho léku, který se přenesl na další, jimiž ho lékaři nahrazovali.
Předseda představenstva jednoho z distributorů léčiv Alliance Healthcare Jan Rohrbacher uvedl, že nadcházející dodávka 30.000 balení v příštím týdnu bude znamenat zhruba tři balení pro každou lékárnu, kterou firma zásobuje. “V dnešní době musíme dodávat do lékáren podle objednávek, nemůžeme nikoho upřednostnit,” dodal. Je podle něj ale třeba rozlišovat, že například velká fakultní nemocnice má objednávky jiné než malá lékárna.
Média v posledních letech opakovaně upozorňují na dlouhodobé výpadky léku na průjem endiaron. Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ho výrobce Zentiva nebude dodávat do ledna příštího roku, v posledních čtyřech letech byl výpadek výroby hlášený čtyřikrát. Podle odborníků je více možností, jak léčit klasický nebo cestovatelský průjem. Odborná společnost podle Tachecího vydala doporučení, jak různé druhy průjmu léčit, kdy jsou například vhodné léky na bázi živočišného uhlí, kdy samoléčba a kdy je vhodné vyhledat lékaře.