Aktualizace: 03.07.2023 15:42
Brno – Česko zažívá první dny, kdy v některých oblastech panuje nejvyšší riziko šíření požáru. Klíčové podmínky jsou vítr a vysušená půda a také vysychající vegetace. Podle bioklimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky se ale současná situace nijak nevymyká tradičním podmínkám českého léta a při zachování opatrnosti při rozdělávání ohňů či grilování požár nevznikne. Čím více dnů s vhodnými podmínkami pro vznik požáru po sobě však bude, tím bude riziko vzniku požáru vyšší, řekl ČTK. Jak vhodné jsou podmínky pro vznik požáru a pro jeho šíření, lze sledovat na webu FireRisk s výhledem na osm dnů dopředu.
Dnes panuje extrémní riziko šíření požárů v části jižní Moravy, středních Čech, na Plzeňsku a v malé části Hané. V drtivé většině republiky je druhý nejvyšší stupeň rizika. I tak je podle Trnky v 99 procentech případů potřeba ke vzniku požáru lidský faktor. “Ale už jsou místa, kde je riziko podstatně vyšší. Například exponované jižní svahy s rozvolněným borovým lesem nebo místa s vysychající trávou,” řekl Trnka. Jinde je zase díky vlhčímu jaru velmi hustý podrost, který také vysychá a který by dobře hořel. A každým dalším teplým a suchým dnem bude vysychat stále víc.
“Pokud v takových podmínkách požár vznikne, bude se velmi snadno šířit, a zvlášť pokud bude ještě foukat,” zmínil Trnka. Zatím však ještě podle něj není třeba hovořit o kritické situaci. Ta může nastat až později, pokud by krajina, tedy půda i vegetace, dále vysychaly, aniž by výrazněji napršelo. Pravděpodobnost vzniku požáru je pak čím dál vyšší.
Na webu FireRisk lze najít mapu republiky, která ukazuje riziko šíření požárů, riziko vzniku požáru a také jsou na jedné z map stanice, které mimo jiné sledují vlhkost paliva, které by při vzniku požáru hořelo. Na řadě míst už se pohybuje pod deseti procenty. Zároveň lze sledovat riziko po hodinách pro jednotlivé katastry.
Česko zažívá s klimatickou změnou stoupající riziko vzniku požárů. Průměrný úhrn srážek se nemění, jen je v letech variabilní, ale roste průměrná teplota. Důsledkem je sušší krajina než v minulosti, která je požárům náchylnější. I to byl jeden z důvodů, proč měl loňský požár v Českém Švýcarsku takový rozsah a tak dlouho se ho nepodařilo dostat pod kontrolu. Šlo o jeden z nejrozsáhlejších lesních požárů v Česku za poslední desetiletí.