Květnová mise europoslanců na Slovensku odhalila administrativní selhání i oslabení právního státu, uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z frakce Evropské lidové strany (EPP). Kolegům z Výboru pro rozpočtovou kontrolu v úterý představil závěrečnou zprávu z parlamentní mise, kterou vedl. Cílem cesty na Slovensko bylo zejména prověřit ochranu finančních zájmů EU, ale také celkový stav právního státu a fungování kontrolních institucí.

„Setkali jsme se nejen s administrativními selháními, ale také s politicky nepřátelským prostředím vůči jakékoli formě kontroly, občanské společnosti i médiím,“ uvedl Zdechovský. „Zpráva, kterou jsme připravili, je kritičtější, než je obvyklé – ale bohužel zcela oprávněně,“ dodal.

Závěrečná zpráva přichází s několika zjištěními. První se týká oslabení právního státu. Zrušení Úřadu speciálního prokurátora a Národní kriminální agentury vedlo podle Zdechovského k dramatickému propadu počtu žalob za závažné hospodářské trestné činy. V roce 2025 byly podány pouze dvě, oproti dřívějším 120 až 150 ročně.

Na Slovensku podle Zdechovského panuje nepřátelské prostředí vůči občanské společnosti a médiím. Neziskové organizace čelí administrativní šikaně, diskreditačním kampaním a zamezování přístupu k informacím. Investigativní novináři hlásí zastrašování i případy zneužití fondů, například na výstavbu penzionů financovaných z EU, které slouží jako soukromé vily.

Zdechovský již dříve vyzval eurokomisaře pro zemědělství Christopha Hansena, aby se začal zabývat fungováním slovenské zemědělské platební agentury (PPA), kde podle svědectví bývalého kontrolora mělo docházet ke korupci při schvalování dotací. Agentura podle něj nevyužívá systém ARACHNE doporučený Evropskou komisí k detekci podvodů.

Český europoslanec si již dříve stěžoval na politický tlak a zastrašování, kterému na Slovensku čelil. „Čelili jsme sledování, výhrůžkám, a dokonce i veřejnému útoku ze strany premiéra (Roberta) Fica, který mě označil za ‚politického nájemného vraha‘. Byl jsem následně nucen přijmout policejní ochranu,“ řekl Zdechovský.

Závěrečná zpráva přináší i pozitivní příklady. „Návštěva nemocnice pro choroby srdce a cév ukázala, jak mohou evropské prostředky přinést konkrétní zlepšení, kdy moderní vybavení výrazně zvýšilo efektivitu operací. Ministerstvo pro investice navíc prokázalo odbornou úroveň a ochotu ke spolupráci,“ stojí v tiskové zprávě.

Podíl.