Komerční prezentace Aktual.: 18.12.2024 15:39

Praha – Ministři počítají s tím, že vláda na dnešním jednání podpoří navrhovaný růst platů ve veřejném sektoru o 1400 Kč. Vyplývá to z jejich vyjádření před začátkem posledního letošního řádného zasedání. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) odkázal na dřívější dohodu s odbory a řekl, že další prostor k jednání nevidí. Učitelům plánuje od ledna kabinet zvednout tarify o sedm procent, dalším pracovníkům veřejných služeb o 1400 korun.

Na růstu platů ve veřejném sektoru o 1400 korun se dohodla vláda s odbory začátkem října. Premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula tehdy dohodu označili za dobrý kompromis. Předáci pak i v kontextu projednávaného zvýšení platů ústavních činitelů s částkou spokojeni nebyli, požadovali přidání aspoň o 2200 korun.

Šéf lidovců Výborný dnes novinářům řekl, že na původní dohodě vláda trvá. „Další prostor pro jednání nevidím,“ uvedl. Podobně se vyjádřil i ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). „Respektujeme dřívější dohodu, předpokládám, že takto bude ten návrh na vládě dnes schválen,“ řekl. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se výše částky měnit nebude, veřejnost už s ní počítá.

Do přidání i s odvody by mělo příští rok putovat 23,99 miliardy korun. Stát by vydal 16,63 miliardy korun, samosprávy 4,57 miliardy a zdravotní pojišťovny 2,79 miliardy korun. Až několik stovek milionů by mohlo být potřeba navíc na příplatky a další úpravy. Suma na platy se má příští rok zvednout o pět procent. Odbory požadují její zvýšení o 6,9 procenta podle zamýšleného růstu platů politiků, jinak pohrozily protesty. Podle předáků by se tak tarify upravily aspoň o 2200 korun.

Výborný v té souvislosti zmínil, že platy ústavních činitelů nerostly od roku 2021 ani o korunu. Odměnami se nyní zabývá Sněmovna i kvůli květnovému rozhodnutí Ústavního soudu zrušit od příštího roku zákonný koeficient kvůli snížení platů soudců. Za klíčové považuje Výborný zavést systém, který platy ústavních činitelů bude zvyšovat a snižovat automaticky, aby o nich politici nemuseli opakovaně rozhodovat.

Z výpočtu z předlohy vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil příští rok o 7100 korun na 109.500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365.000 korun, o 23.800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.

Podíl.
Exit mobile version