Aktualizace: 24.05.2024 17:51

Washington – Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, kde se zúčastní jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Také bude v Praze se svým českým protějškem Janem Lipavským a dalšími českými činiteli mluvit o podpoře Ukrajiny či o posílení energetické spolupráce, oznámila dnes podle agentury Reuters americká diplomacie.

Neformální setkání ministrů Severoatlantické aliance je v Praze na programu ve čtvrtek a v pátek. Kdy přesně Blinken do Česka přicestuje, nebylo ihned jasné.

Blinkenův náměstek James O’Brien podle Reuters sdělil novinářům, že na ministerské radě budou pokračovat přípravy na summit NATO, který se v červenci uskuteční ve Washingtonu. Dodal, že USA neočekávají, že by spojenci na summitu přizvali Ukrajinu do aliance, očekávat ovšem lze nové projevy podpory zemi bránící se třetím rokem ruské agresi.

S českými představiteli chce Blinken kromě pomoci Ukrajině mluvit také o modernizaci obranných kapacit a prohloubení spolupráce v energetice.

Šéf americké diplomacie zároveň při své evropské cestě plánuje navštívit Moldavsko, aby s tamními představiteli jednal o přidružování země k Evropské unii a o energetické bezpečnosti.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.